Uppgörelsen stärker nya mediekanalen

Svenska Spel har tagit beslutet att investera i nyetablerade  Sportscom. Spelbolaget går in som sponsór till medieaktörebsom i sin PR anger att de ska förändra landskapet för livesänd toppidrott.  Tjänsten erbjuder livekommenterad fotboll och hockey SHL, Premier League och Allsvenskan. De från Radiosporten kända kommentatorerna, Jesper Hussfelt och Robert Perlskog, Marknadsförs som kanalens profiler. 

Sportcoms grundare, från vänster Grundarna Ola Heffler, Katarina Koritz och Peder Rotkirch.

– Sportcoms ljudtjänst ska bli spännande att följa. Vi vet att det kan vara svårt att hitta tid till att se matcherna så att i stället kunna lyssna live passar vår målgrupp perfekt. Det är också bra tajming med Stryktipsets omstart nu på lördag när Premier League är tillbaka på kupongen. Även Oddset kommer vara en del av samarbetet, säger Monica Sandström, Brand manager Stryktipset, Svenska Spel Sport & Casino.

Inom Sportscom uppskattar man samarbetet med det största och mest välkända spelbolaget i Sverige. Svenska Spel är dessutom Sveriges största idrottssponsor, i synnerhet inom fotboll och ishockey som Sportscom prioriterar i kommande sändningar. 

– Vår målsättning är att samarbeta med några få utvalda partners och sponsorer, och Svenska Spel är definitivt en av dem. Vi kommer ha en kontinuerlig dialog med dem för att se hur vi kan utveckla samarbetet, säger Ola Heffler, vd och även grundare tuillsammans med Katarina Koritz och Peder Rotkirch.

Samarbetet  omfattar Sportscoms livesändningar från Premier League och SHL under 2023. Första kommentatorn ut är Jesper Hussfelt i matchen Burnley mot Manchester City den 11 augusti. Appen lanseras imorgon, den 9 augusti.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.

  Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.

Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner.  Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan  SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.