Dyraste laget genom tiderna

Nu finns listan över de dyraste spelarna genom tiderna på respektive plats i ett fotbollslag. Mittfältseleganten Zinedine Zidane är den allra dyraste följt av Luis Figo, båda köpt av Real Madrid. Främsta säljaren är - Parma.

För åtta år sedan tog han steget från Juventus till Real Madrid för den nätta summan av 46 miljoner pund. Och just under den perioden 1999-2002 skedde de flesta övergångarna av ekonomiskt format. Real Madrids köp av Luis Figo från Barcelona året innan kostade Luis Figo 38,7 miljoner pund.

Noterbart i övrigt:
/I laget finns tre engelsmän, tre italienare, två brasilianare, en fransman, en portugis och en tjeck.
/Som köpare finns Juventus med vid tre tillfällen, Buffon, Thuram och Nedved. Real Madrid vid två.
/Som säljare har Parma tjänat pengar på Buffon, Thuram och Crespo. Lazio har sålt Nedved och Vieri.

Här är tidernas lag, enligt köpesumman: (sammanställd av footballdatabase.com och Financial Times)

Målvakt
Gianluigi Buffon (Parma till Juventus 2001)
32,6 miljoner pund

Högerback
Daniel Alves (Sevilla till Barcelona 2008)
23 miljoner pund

Mittback
Lilian Thuram (Parma till Juventus 2001)
25 miljoner pund

Mittback
Rio Ferdinand (Leeds till Man United 2002)
29,1 miljoner pund

Ashley Cole (Arsenal till Chelsea 2006)
23 miljoner pund (5 miljoner pund + William Gallas)

Höger mittfältare
Luis Figo (Barcelona till Real Madrid 2000)
38,7 miljoner pund

Mittfältare
Zinedine Zidane (Juventus till Real Madrid 2001)
46 miljoner pund

Mittfältare
Pavel Nedved (Lazio till Juventus 2001)
30,6 miljoner pund

Vänster mittfältare
Robinho (Real Madrid till Man City 2008)
32,5 miljoner pund

Forward
Hernán Crespo (Parma till Lazio 2000)
35,5 miljoner pund

Forward
Christian Vieri (Lazio till Inter 1999)
32 miljoner pund

 

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen