Klubbarna har värvat för 8,5 miljard

Världens toppklubbar i fotboll har värvat spelare för smått ofattbara 8,5 miljarder. Räknar man in övriga kostnader som löner och annat passerat man lätt 10 miljarder.
James Rodriguez fick sitt genombrott i VM och nu har han flyttat till Spanen och Real Madrid. Foto. TT

 

Det är goal.com som  har synat transfermarknaden och kommit fram till vilka tio klubbar som har värvat mest och till vilka summor.

Tre spanska, en fransk och sju engelska klubbar finns med på listan. Däremot inte en enda tysk eller italiensk klubb.

Populärt att bo i London

Dessutom, att bo i London är populärt bland fotbollsspelare. Inte mindre än sju spelare, tre till Chelsea (Diego Costa, Filipe Luis, Cesc Fabrega) och fyra till Arsenal (Alexis Sanchez, Calum Chambers, Mathieu Debuchy och David Ospin) finns med på den här heta listan. 

Annars är det Barcelona som har spenderat mest pengar. Inte mindre än sex spelare har plockas, Claudio Bravo, Marc-And reter Stegen, Ivan Rakitic, Jeremy Mathieu, Thomas Vermaelen och förstås Luis Suarez (805 miljoner) och totalt 1,4 miljarder. 

Suarez lämnade Liverpool som är tvåa på listan med 1,2 miljarder kronor efter rekryteringen av Adam Lallana, Dejan Lovren, Rickie Lambert, Lazar Markovic och Emre Can.

Real Madrid har lagt stora belopp på och trea på listan via främst James Rodriguez och Toni Kroos. 

Här är listan

Klubbarna som investerat mest pengar i nya klubbar:

1. Barcelona 1,4 miljarder kronor

2. Liverpool 1,2 miljarder kronor

3. Real Madrid 1,1 miljarder kronor 

4. Atlético Madrid 926 miljoner kronor

5. Chelsea 857 miljoner kronor

6. Arsenal 706 miljoner kronor

7. Manchester United 674 miljoner kronor

8. Manchester City 600 miljoner kronor

9. Southampton 531 miljoner kronor

10. Paris SG 454 miljoner kronor

Källa: Goal.com

Fotbollens lobbyingarbete, för att fasa ut Riksidrottsförbundets, RF:s kritiserade bidragstak , har misslyckats. I stället föreslår Riksidrottsstyrelsen, RS, att ”taket” behålls men höjs från 10 till 12 procent. 

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. 

Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.

I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.