Klubbarna har värvat för 8,5 miljard

Världens toppklubbar i fotboll har värvat spelare för smått ofattbara 8,5 miljarder. Räknar man in övriga kostnader som löner och annat passerat man lätt 10 miljarder.
James Rodriguez fick sitt genombrott i VM och nu har han flyttat till Spanen och Real Madrid. Foto. TT

 

Det är goal.com som  har synat transfermarknaden och kommit fram till vilka tio klubbar som har värvat mest och till vilka summor.

Tre spanska, en fransk och sju engelska klubbar finns med på listan. Däremot inte en enda tysk eller italiensk klubb.

Populärt att bo i London

Dessutom, att bo i London är populärt bland fotbollsspelare. Inte mindre än sju spelare, tre till Chelsea (Diego Costa, Filipe Luis, Cesc Fabrega) och fyra till Arsenal (Alexis Sanchez, Calum Chambers, Mathieu Debuchy och David Ospin) finns med på den här heta listan. 

Annars är det Barcelona som har spenderat mest pengar. Inte mindre än sex spelare har plockas, Claudio Bravo, Marc-And reter Stegen, Ivan Rakitic, Jeremy Mathieu, Thomas Vermaelen och förstås Luis Suarez (805 miljoner) och totalt 1,4 miljarder. 

Suarez lämnade Liverpool som är tvåa på listan med 1,2 miljarder kronor efter rekryteringen av Adam Lallana, Dejan Lovren, Rickie Lambert, Lazar Markovic och Emre Can.

Real Madrid har lagt stora belopp på och trea på listan via främst James Rodriguez och Toni Kroos. 

Här är listan

Klubbarna som investerat mest pengar i nya klubbar:

1. Barcelona 1,4 miljarder kronor

2. Liverpool 1,2 miljarder kronor

3. Real Madrid 1,1 miljarder kronor 

4. Atlético Madrid 926 miljoner kronor

5. Chelsea 857 miljoner kronor

6. Arsenal 706 miljoner kronor

7. Manchester United 674 miljoner kronor

8. Manchester City 600 miljoner kronor

9. Southampton 531 miljoner kronor

10. Paris SG 454 miljoner kronor

Källa: Goal.com

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.