Illegal tv-strejk stoppar VM

Italienska tv-tekniker stoppar fortsatt tävlande i alpina VM i Bormio. På onsdagen tvingades arrangörerna ställa in storslalomtävlingen för herrar.
En vild strejk inom den italienska tv-produktionen styr plötsligt tävlingarna. En liten oberoende fackföreningsavdelning i Milano ligger bakom arbetsvägran. De vill inte tolerera kontrakten med det italienska tv-bolaget RAI som producerar sändningarna från VM i Bormio/Santa Caterina.
- Vi är här för att kämpa om medaljer. Med en sån här händelse kommer man bort från det sportsliga och det kan skada sporten i förlängningen. Det är tråkigt att sånt här ska få styra vår verksamhet, säger svenske landslagskoordinatorn Christopher Granberg till TT.
Arrangörerna ville inte att alla tv-åskådare skulle gå miste om bilder. Dessutom är alla reklamavtal skrivna med tillägget att tv ska sända och därmed exponera skyltar. 
Vid niotiden på morgonen tvingades VM-arrangören inse att det saknades så många ur personalen att det var omöjligt att göra en tv-produktion, så många bland de anställda saknades. Nu är förhoppningen att tävlingen ska köras under torsdagen som sedan tidigare är utsedd till reservdag.
Internationella skidförbundet (FIS) förvarnades om strejken på tisdagskvällen, men trots stora ansträngningar för att flytta teknik och personal tvingades FIS slutligen ge upp.
- Åh, inte igen, var det första jag tänkte när jag hörde om strejkhotet, säger FIS-ordföranden Gian Franco Kasper.
Det var ju tv-strejk under förra VM här i Bormio, 1985. Då kunde vi sända till andra länder, men inte nationellt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen