Kanalerna slåss om Zlatan

TV4 och Canal+ slåss om uppmärksamheten och äran av att sända italiensk fotboll. Kanalerna vet hur mycket tittarna vill se Zlatan Ibrahimovic.
TV 4 visar fyra av Juventus matcher den här säsongen och utnyttjar det hårt i marknadsföringen. Det får Peter Harrysson, sportchef på Canal+, att bli arg.
- De kör med falsk marknadsföring, säger Harrysson. 


- Fyran har en och annan bra match, som Romderbyt, men inga andra toppmatcher. Ändå slår de på trumman så hårt. Det är mest synd om deras tittare som blir så lurade, tillägger Harrysson i Aftonbladet.

TV4 har köpt sändningsrättigheterna till hemmamatcherna för Lecce, Cagliari, Treviso och Lazio.
På det viset kan tittarna få se Zlatan Ibrahimovic när Juventus kommer på besök.
För det är Zlatan det handlar om. Den svenske storstjärnan lockar tittar i mängd.

- Vi har sändningsrättigheter för de kommande fyra säsongerna och vi kommer att få tillgång till fler och fler lag, påpekar TV4:s sportchef Hans Pekkari.
Han kan förstå reaktionen hos Canal+.
- Klart att de tycker att det är jobbigt med en kanal som hela svenska folket kan se.

Canal Plus har sedan flera år bildrättigheterna till serie A och frontar också som den kanal som kan visa många matcher. 
Canal Plus har framfört klagomål hos TV4.
- Vi har sagt vad vi tycker men de ändrar ingenting och det är deras val, säger Peter Harrysson.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja