Förbundet stoppar tv-förhandlingar

Lars-Åke Lagrell får inte tillräckligt med betalt för tv-fotboll och stoppar förhandlingarna med ett antal bolag. När de inte är beredda att satsa över en miljard kronor vill inte fotbollsbasen fortsätta samtalen.
Höstens stora förhandling har pågått bakom kulisserna. Många har känt sig kallade, många har velat komma åt vad som åtminstone inledningsvis betraktades som eftertraktat – men få vill betala vad fotbollen önskar för att upplåta rättigheterna till tv-bilder.
Men så har också Lars-Åke Lagrell, Svenska Fotbollförbundets ordförande, gjort gällande att svensk fotboll betingar ett pris över en miljard kronor.

Uppenbarligen är priset för högt. Ingen tv-kanal eller koncern plockar fram den stora plånboken och tar hem kontraktet. ”Nu är det snart klart”, har det hävdats ideligen. ”Till jul ska affären vara i hamn”, är senaste versionen.
Nu påstår Expressen att alla diskussioner stoppas. Förbundsjuristen Krister Malmsten fick uppdragen att meddela att all budgivning upphör.


Ett avgörande skäl är att det har uppstått flera annorlunda och oväntade konstellationer och att deras olika bud är så skiftande, både sett till struktur och pengar, att det har varit svårt att skilja parterna åt.

Det finns flera intressenter:

MTG/TV4/SVT: MTG vill få en huvudroll och är berett att betala. Stödet från TV4 behövs, men parterna har haft svårt att enas. Här ingår SVT som vill ha tillbaka "Fotbolls-kväll".

SBS: Ägare av Canal Plus och Kanal 5, med totalt 16 tv-bolag i Europa. Vinnare i de två senaste omgångarna.

Sportfive: Gamla ISPR som tidigare ägde tv-rättigheterna och sålde dem vidare. Hänvisar till en matching-offer-klausul, dvs att bolaget ska betala lika mycket som högsta budet.

IMG: vill komma över enbart landskamperna för att utveckla affärsmöjligheter. Har blivit än mera aktuellt sedan bolaget skrivit avtal med Malmö FF.

Nu vill Lagrell ha lugn över helgerna. Han manar till eftertanke och hoppas på ett förändrat resonemang från spekulanterna. Möjligen också en annorlunda taktik från förbundets utvalde auktionsutropare, norrmannen Rune Hauge.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen