Flåshurtig direktintervju!
Ett test utan vinnare. Intervjuer av målskyttarna mitt under pågående match testades i svenska cupen under pingsthelgen. Men frågan är om någon verkligen tyckte att det blev särskilt vettigt eller givande. Floskler och förutsägbara kommentarer var det enda som framkom.
Bakgrunden är den att svenska cupen i fotboll inte lockar fram särskilt stort intresse. Därför fick TV4 tillstånd att stoppa TV4 matcherna tillfälligt för att intervjua målskyttarna direkt efter prestation.
Bakom står Föreningen Svensk Elitfotboll (SEF) tillsammans med TV4. Tanken var att de här korta avbrotten för en direktsänd målintervju skulle ge större uppmärksamhet.
– TV4 ville göra något extra kring cupen för att förnya och det här är en idé vi ville testa. Man får inte glömma att fotboll både är en arenaidrott och en TV-idrott. Vi har tagit initiativ till mycket som många sett som en omöjlighet från början: skaffat storbildsskärmar, spridit ut omgångarna i allsvenskan på olika dagar, startat Royal league och nu vill vi lyfta Svenska cupen, säger Tommy Theorin, generalsekreterare för SEF, till Aftonbladet.
- Det här var ett första test, vi får utvärdera och se hur vi kan gå vidare. Jag upplever det inte som något större avbrott, tio sekunder. Det verkar i alla fall inte som spelarna har något emot det, säger Tommy Theorin.
I Aftonbladet säger flera spelare att det kändes både konstigt och tillgjort. TV4:s reporter Robert Perlskog är desto mera positiv:
- Det är innovativt och en suverän service till tittarna att få träffa målskyttarna direkt efter. Vi har gjort det inom hockeyn ett tag och nu utvidgar vi även till fotbollen, säger TV4:s Robert Perlskog.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















