Eurosports intensiva jubileumsår
Under de senaste åren har kontor öppnats i Helsingfors, Köpenhamn och Oslo för att möta marknadens önskemål om lokal närvaro och komma närmare distributörer, reklamköpare, rättighetsinnehavare och tittare.
Eurosport har även börjat köpa rättigheter lokalt för Norden som tyska Bundesliga i fotboll som börjar sändas hösten 2009 och utmanar därmed de lokala aktörerna inom rättighetsköp på ett helt nytt sätt.
Teknikmässigt är Eurosport också inne i en spännande fas där såväl en catch-up-service med video-on-demand som lanserandet av kanalen Eurosport HD är viktiga nyheter liksom betaltjänsten Eurosport Player som ger tittarna möjlighet att följa de tre TV-kanalerna Eurosport, Eurosport 2 och Eurosportnews och extramaterial via Internet.
Bland extramaterialet på Eurosport Player finns både sådant som inte får plats på TV-kanalerna men också material som är helt exklusivt som matcher från Elitserien i Volleyboll.
- 2009 är ett oerhört viktigt år där vi naturligtvis firar vår historia, det är även 16 år sedan kanalen började kommenteras på svenska, men framför allt blickar framåt. Med ny teknik, nya rättigheter och lokal förankring och kommentering tar vi avstamp mot nya framgångar där målsättningen är att Eurosport ska vara en bred och brett distribuerad sportkanal, säger Eurosports nordiska VD Amanda Evans.
- Vi sänder mer än 100 olika sporter varje år, mer än någon annan sportkanal och har ett starkt fokus på direktsänd sport. Dessutom lägger vi mycket kraft under året på att utveckla Eurosport 2 och våra övriga tjänster.
På eurosport.se som startades för ett och ett halvt år sedan och också är inne i en expansiv fas förstärker nye chefredaktören Kristian Borell nu laguppställningen. Nya bloggare och krönikörer ska komplettera den snabba nyhetsrapporteringen och det exklusiva rörliga materialet, som klippen med alla omgångens mål från Premier League.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















