Eurosports intensiva jubileumsår
Under de senaste åren har kontor öppnats i Helsingfors, Köpenhamn och Oslo för att möta marknadens önskemål om lokal närvaro och komma närmare distributörer, reklamköpare, rättighetsinnehavare och tittare.
Eurosport har även börjat köpa rättigheter lokalt för Norden som tyska Bundesliga i fotboll som börjar sändas hösten 2009 och utmanar därmed de lokala aktörerna inom rättighetsköp på ett helt nytt sätt.
Teknikmässigt är Eurosport också inne i en spännande fas där såväl en catch-up-service med video-on-demand som lanserandet av kanalen Eurosport HD är viktiga nyheter liksom betaltjänsten Eurosport Player som ger tittarna möjlighet att följa de tre TV-kanalerna Eurosport, Eurosport 2 och Eurosportnews och extramaterial via Internet.
Bland extramaterialet på Eurosport Player finns både sådant som inte får plats på TV-kanalerna men också material som är helt exklusivt som matcher från Elitserien i Volleyboll.
- 2009 är ett oerhört viktigt år där vi naturligtvis firar vår historia, det är även 16 år sedan kanalen började kommenteras på svenska, men framför allt blickar framåt. Med ny teknik, nya rättigheter och lokal förankring och kommentering tar vi avstamp mot nya framgångar där målsättningen är att Eurosport ska vara en bred och brett distribuerad sportkanal, säger Eurosports nordiska VD Amanda Evans.
- Vi sänder mer än 100 olika sporter varje år, mer än någon annan sportkanal och har ett starkt fokus på direktsänd sport. Dessutom lägger vi mycket kraft under året på att utveckla Eurosport 2 och våra övriga tjänster.
På eurosport.se som startades för ett och ett halvt år sedan och också är inne i en expansiv fas förstärker nye chefredaktören Kristian Borell nu laguppställningen. Nya bloggare och krönikörer ska komplettera den snabba nyhetsrapporteringen och det exklusiva rörliga materialet, som klippen med alla omgångens mål från Premier League.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















