Tennissuccé med DC i TV8

TV8 har säkrat rättigheterna för Davis Cup-tennisen i Sverige till och med 2010. Sändningen från Sveriges match mot Israel i Malmö gav bästa tänkbara respons. 800 000 personer såg matchen och glädjen är stor både hos TV8 och tennisförbundet.

- 800 00 i räckvidd på söndagen är fantastiskt bra siffror och tangerar vad vi hade på upplösningen av Formel 1 förra året i TV6. Under en del av sändningen var 300 000 tittare inne och tittade samtidigt. Den siffran slås bara av fotbollslandskamperna som sänts på TV8, och snittet på 130 000 tittare är riktigt bra för en så lång sändning som vi hade på söndagen, säger Per Telander på Viasat till tennis.se.

På Svenska Tennisförbundet är Henrik Källén, generalsekreterare i Svenska Tennisförbundet, mycket belåten: ” - Davis Cup är en svensk institution där vi varit oerhört framgångsrika och turneringen har nimbus bland idrottsintresserade svenskar så TV8:s siffror är mycket positivt. Glädjande nog förstår fler och fler journalister hur stor tennisen är internationellt och även om vi i Sverige idag inte har en fixstjärna som vinner Grand Slam-titlar intresserar man sig för till exempel rivaliteten mellan Rafael Nadal och Roger Federer”.

TV8 når idag 63 procent av de svenska TV-tittarna eller 5,2 miljoner människor och Per Tellander påvisar succéns betydelse: ”Siffrorna är mycket bättre än vid tidigare hemmamatcher, till exempel semifinalen mot USA i Scandinavium hösten 2007. Tennispubliken har hittat till TV8 vilket är perfekt. Sen är det klart att uppståndelsen runt matchen och det faktum att publiken inte släpptes in på arenan hjälper till. Oavsett vilket är vi oerhört nöjda med ratingen”.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja