Idrotten uppvaktas och säljer sina rättigheter
AI-tekniken öppnar möjligheterna. De forna kvällstidningarna presenterar ideligen satsningar på direktsändningar från idrottsevenemang. Det har blivit ett konkurrensvapen i kampen om traditionella läsare som sedan blir tittare via dator, mobil eller i-pad, men det förutsätter att du är blir plusprenumerant hos Aftonbladet medan Expressen går ut på bred front och via Bonnier News som har träffat överenskommelse med en rad lokaltidningar, där det gemensamma också är att tittarna måste vara prenumeranter.
Den nya tiden är här eller etableras allt stadigare just nu. Vad olika TV-bolag tidigare förmedlade i bilder hittar du i dag i sändningar via papperstidningar. De traditionella kvällstidningarna leder kampen, men ingen papperstidning med självaktning saknar rättigheter och bilder. Antingen har de nåt av rikskaraktär och/eller lokala matcher. I spåren på en ny bransch har ett antal olika bolag skaffat teknik och kompetens för att stå till tjänst med produktionen från ett stort antal event.
Sänder Europakvalet
Senast i raden av nyheter är Sportbladet som ska sända Europakvalet i fotboll.
Djurgården, Hammarby och Kalmar FF inleder jakten på avancemang i Europa Conference League. Matcherna sänds på Sportbladet som erbjuder bilder från matcherna till Plus-prenumeranter.
-”Europa Conference League har en stark ställning hos våra läsare och tittare, och som komplement till vår satsning på allsvenskan är det roligt att våra Plus-kunder kan följa de här lagens matcher även ute i Europa, säger Isabelle Redving som är ansvarig för rättigheter & partnerskap på Sportbladet.
Torsdag den 27 juli spelas de första matcherna i andra omgången av Conference League-kvalet och med returer en vecka senare.
– Det här är ett led i vår satsning på allsvenskan.Vi gör flera avsnitt av analysprogrammen “60 minuter” om varje klubb varje år, dessutom Inside med Pontus Wernbloom samt nyhetsprogram med experter i paneler, säger Sportbladets chef Magnus Herbertsson.
Sportbladets Plus-kunder har hittills i år kunnat se över 120 matcher och live event, bland annat flera El Clasicos, Copa del Rey och Coppa Italia, kvalspel till högstadivisionen i handboll, innebandy och bandy, samt flera fightinggalor. Dessutomfyller redaktionen ständigt på med nya rättigheter.
Allians bakom många avtal
Samtidigt har Gota Media, NTM och huvudaktören Bonnier News bildat allians och når uppgörelser med tidningsbolag från norr till söder. På löpande band skriver alliansen avtal med idrottsförbund och ligaansvariga och upprättar sändningsrättigheter från en rad specialförbund och får tillgång till åtskilliga matcher och event i en rad idrotter som ska visas under de tre kommande åren på åtskilliga lokaltidningars sajter eller på varje förbunds hemsida.
Som enskild konsument måste du göra rätt för dig, så inget blir gratis.
I takt med att det inte är ika angeläget növändigt att se matcher på plats minskar också antalet åskådare på arenorna på det här viser. Det är en konsekvens i farans riktning av den nya tiden, men har sin acceptans i den ekonomiska ersättningen.
Bonnier News, Gota Media och NTM genomför tillsammans en satsning på livesänd sport.
Senast nytt är att via ett nytt samarbete ska Bonnier News Locals, NTM:s och Gota Medias lokala varumärken visa “sina” lokala lag i basket på den egna plattformen. Exempelvis
Matcherna produceras med AI-teknologi
Här en stor del av utbudet via allliansen:
Basket, SBL Herr.
Basket, SBL dam (endast lokalt).
Bandy, svenska cupen dam.
Bandy, svenska cupen herr.
Bandy, elitserien dam.
Bandy, elitserien herr.
Fotboll, Ettan (endast lokalt, ej Expressen, samarbete med Sportway och Ettanplay).
Fotboll, Elitettan.
Fotboll, div 1 dam.
Fotboll, div 2-3 herr.
Fotboll, försäsongsmatcher med lag från Allsvenskan och Superettan.
Innebandy, SSL herr.
Innebandy, SSL dam.
Ishockey, försäsongsmatcher, över 70, med lag från Hockeyallsvenskan och SHL.
Längd, nationella tävlingar.
Motor, folkrace, 25-tal tävlingar.
Ridsport, Global Champion Tour.
Skidskytte, nationella tävlingar.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar