Hammarby - från choklad till fintech

Efter magplasket med Huski Chocolate, och konkurs för ägarbolaget Kvalitena, tar Hammarby fotboll ny sats och presenterar fintech-bolaget Revolut som ny huvudsponsor.

Avtalet med Huski/Kvalitena bröts och totalt saknades 14 miljoner kronor som i bokslutet för 2025 skrevs ned till noll kronor.

-Det svider, men vi hoppas att konkursprocessen ska leda till att vi till slut får våra pengar,  meddelar ordförande Mattias Frii.

Förväntningarna stiger i och runt Hammarby fotboll. Spelartruppen förstärks, affärerna går bra, ny huvudsponsor är presenterad och bokslutet är det bästa någonsin. Fansen längtar efter seriepremiären.

Revolut är en snabbt växande digital bank, och företaget hävdar att de betjänar 70 miljoner kunder globalt, och med cirka 800 000 svenska användare.

Historiskt avtal

Enligt Tomas Lindgren, försäljningschef i Hammarby, är avtalet ett av de största och viktigaste kommersiella avtalen i föreningens historia. Några summor har inte kommunicerats, inte heller avtalets längd. 

Föreningens nya storsponsor kommer att exponeras på matchtröjornas bröst plats på både herr och damlag. Hammarby hade ett rekordår 2025, tidigare meddelat i Idrottens Affärer, och är under 2026 ett av favoritlagen till det allsvenska guldet.  

Både herr – och damlag har säkrat Europaspel under 2026, något som ytterligare har stärkt Tomas Lindgrens förhandlingssits. Avtalet kan värderas till flermiljonbelopp. 

Öppnar möjligheter

Genom samarbetet får föreningen även tillgång till den nya partnerns digitala betallösningar, finansiella tjänster, valutaväxling och för att hantera utgifter. För lagets supportrar planeras för en mängd aktiviteter, om du är ägare till ett Revolut-kort.

Hammarbys nya partner lanserades 2015 i Storbritannien med penningöverföringar och valutaväxling.  Banktjänster i Sverige tillhandahålls av Revolut Bank UAB.

-För oss handlar det om att vara nåra våra kunder, och att koppla oss till en ikonisk svensk klubb. Vi vill bygga det förtroende som krävs för att bli svenskarnas mest föredragna bank, säger Antoine Le Nei, marknadschef.

 Den brittiska duon Nik Storonsky och Vlad Yatsenko, med rötter i Ukraina,  byggde tillsammans  den digitala  plattform som nu gör sitt intåg på fotbollens allsvenska arenor.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Efter magplasket med Huski Chocolate, och konkurs för ägarbolaget Kvalitena, tar Hammarby fotboll ny sats och presenterar fintech-bolaget Revolut som ny huvudsponsor.

Avtalet med Huski/Kvalitena bröts och totalt saknades 14 miljoner kronor som i bokslutet för 2025 skrevs ned till noll kronor.

-Det svider, men vi hoppas att konkursprocessen ska leda till att vi till slut får våra pengar,  meddelar ordförande Mattias Frii.

Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.

En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025  ökat sitt publiksnitt.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen