Viaplay larmar om kris när fotboll-VM inleds
Viaplay-koncernen existen hotas och nu framkommer i kvartalsrapporten att alla sporträttigheter ifrågasätts. Under sommaren har det stormat kring Viaplay efter vd-byte, ny styrelseordförande och vinstvarningar. Och nu medger bIolaget också: ”vissa av koncernens kontrakt för att visa nyckelsporträttigheter har bankgarantier som förnyas årligen. Om bankerna blir osäkra på om koncernen har tillräckligt med likviditet att möta sina åtaganden finns en risk att dessa dras tillbaka.”
Det står klart att mer än en fjärdedel av personalen tvingas lämna Viaplay. Vd:n öppnar för nyemission alternativt ”en försäljning av hela koncernen”.
Samma morgon som nyheten briserar presenterar Viaplay nya program:
” Premier League kommer till USA där den första upplagan av turneringen Summer Series introduceras” står det i en release.
”Sex lag deltar och Viaplay sänder samtliga nio matcher mellan 22-30 juli.
Men när Viaplay har hamnat i en ekonomisk kris uppstår frågetecken runt alla sändningsrättigheter till ett flertal sporter.
Och just i dag inleds fotbolls-turneringen, där Viaplay är en ledande aktör. Hotet klarnade under torsdagsmorgonen.. Mer än 25 procent av personalkåren får lämna och det kan bli aktuellt med en försäljning av hela företaget.
De anställda vet inte om de får behålla jobbet – om deras platser finns kvar när de kommer hem från VM.
”Vi har behövt fatta flera tuffa och omedelbara beslut för att säkra verksamhetens framtid. Detta har dessvärre inneburit att vi behövt minska antalet anställda med mer än 25 procent”, skriver Viaplays vd och koncernchef Jörgen Madsen Lindemann i rapporten.
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Under torsdagen gav SOK klartecken till ytterligare sju idrottare. OS-truppen består därmed av 107 aktiva, men sedan tillkommer alla ledare så den svenska representationen under OS är bred.
107, här kan se alla grenar och samtliga tävlande. De ytterst ansvariga i SOK rror på 15 medljer av skilda valörer. Vad tror du?, Är det realistiskt? Vilka är dina favoriter?
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nu är det inte många dagar kvar til dess att vinter-OS inleds. Då kommer beskedet att TV4 och HBO Max som ska sända grannlåten nu har satt sig ned och fördelat tävlingarna, d v s vem som ska sända vad.
Då framkommer det nya – att spelet bakom det offentliga innebär att det inte blir något skidskytte i SVT under OS.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar