Aktiebolag vanligt inom golfen

Golfens framtid debatteras. En röst menar: - Min idealklubb är den där aktiebolaget äger och sköter driften av banan och den ideella föreningen sköter det som har med idrotten att göra. Och att de två har ett förhållande i samförstånd.
Det är tidningen Svensk Golf som har samlat några herrar med stor erfarenhet och som från nära håll har sett sportens förvandling.
Dels hur antalet spelare har ökat lavinartat.
Dels hur affärsresonemanget tar över.
Vissa banor blir av enklare karaktär där vem som helst kan pröva på sporten för en låg och för tillfället enskild kostnad. Andra banor får kosta nästan hur mycket som helst att både anlägga och besöka för en spelare. Som St Hills i Göteborg där 18 hål kostar 90 miljoner kronor.
Vidbynäs utanför Södertälje är ytterligare en bana med rejäl budget. Som den ansvarige, Keith Karlsson, säger:
- Vi satsar alla resurser på banan – och greenkeepern blir vår viktigaste person.
- Det krävs något som sticker ut rejält och som bygger på kvalitet rakt igenom. Det är som att jämföra Kitzbühel med Sunne. Ger man sig in i det här med de allra högsta ambitionerna är det Kitzbühel som gäller.
Peter Nyberg, tidigare golfansvarig vid Björn Borg Sports Club, ser ändåp en korsbefruktning mellan det ideella och det affärsstrikta:
- Man kan faktisk vara VD i bolaget och samtidigt jobba med den ideella föreningen. Ekonomin är så jäkla viktig. Får vi ett överskott, ja, då kan vi ge en spelare ett par hundra tusen och hjälpa honom att åka ut och spela. De pengarna tar vi ur bolaget, men om det går dåligt kan vi inte bygga upp idrottsverksamheten.
Hälften av alla klubbar i landet drivs numera via aktiebolag – en följd av en ekonomisk realitet.
Svensk Golf samlade Peter Nyberg, Keith Karlsson, Martin Sternberg, Joakim Sabel och Anders Hammarström, ansvarig för klubb- och banutveckling på Svenska Golfförbundet.
Ämne: golfens förändring.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen