Han nobbar Brynäs, men vissa spelare avstår

SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari,  då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.

Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat

Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam presenterar Tre Kronors trupp till Beijer Hockey Games i Stockholm. Foto: Viktoria Bank / TT

I säsongens tidigare landslagsturneringar, Karjala Tournament och Swiss Hockey Games har Sam Hallam ett nedslående facit, endast en seger på sex matcher och för närvarande på sista plats i Euro Hockey Tour, samlingsnamn för säsongens vänskapsmöten.

Är Tre Kronors värde på väg att devalveras? Har ligorna i Europa, den finska, den tjeckiska och den schweiziska sprungit ifrån svensk ishockey?  Frågan kan absolut ställas inför kommande matcher, inledning mot Tjeckien den 6 februari.

Schweizisk prägel

Truppen har en stark schweizisk prägel med hela 10 spelare från den ligan, fyra backar och sex forwardar. Som målvakter har Sam Hallam valt Skellefteås Linus Söderström och Rögles Arvid Holm. Den sistnämnde har en stark säsong bakom sig, Söderström har ännu inte visat förra vårens mästarform.

På backsidan är Skellefteås 19-åring Axel Sandin Pellikka det mest spännande namnet.  Han har varit out standing i de senaste årets JVM-turneringar, och belönades redan våren 2024 med Salming Trophy, backlegendens Börje pris till SHL:s bästa svenskfödda back.

Nu väntar den riktiga debuten i Tre Kronor. Han är spelskicklig som få, klarar balansakten på blå linjen i power play. Det blir spännande att se om han räcker till i egen zon när tempot drivs upp och det smäller hårdare kring öronen. Hans proffsväg är redan utstakad, nästa säsong väntar spel i NHL-laget Detroit.

Bland forwardar kan Timrås Filip Hållander ta Avicii med storm, han för bra för SHL har hans tränare i Timrå, Oli Jokinen, redan deklarerat.  Hållander har hur som helst en stark säsong bakom sig och är i SHL:s poängtopp.

 Däremot saknas Färjestads Viktor Lodin, även han i SHL-toppen men han har överraskande valt att tacka nej. Förklaringen är att han vill koncentrera sig på klubblagsspel. En gång i tiden var Tre Kronors tröja ”helig”, ja det är nya tider nu.

Nya Avicii Arena

Det blir förstås spännande att möta nya Avicii, arenan färdigställdes 1989, döptes omgående till Ericsson Globe och prins Bertil klippte invigningsbandet.

 Byggkostnaden angavs då till en halv miljard, nu har NCC Buliding Sweden förändrat arenans inre markant.  Unika egenskaper har bevarats men har kompletteras med helt nya delar. Den har framtidssäkrats som det heter i NCC:s beskrivning.

Prislappen var vid projektets början, för mer än ett år sedan, 800 miljoner, fastighetsägare är SGA Fastigheter, helägt av Stockholms stad. Det är med andra Stockholms skattebetalare som står för notan.

På lördag, 1 februari, öppnas arenan på nytt. Första evenemang blir konserten ”Kite on Ice”, en musikalisk upplevelse mitt bland konståkare, hockeyspelare och ismaskiner. Allt enligt arrangören, Live Nations, driftansvariga för nya Avicci.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen