Sam Hallam står inför en ordentlig kulturkrock

Först ut var tidigare förbundskaptenen, Johan Garpenlöv som ifrågasatt uttagningen av ”världens bästa Karlsson”, 33-årige  backen Erik Karlsson. Garpenlöv är i dag radiosportens expertkommentator

 I Viaplays sändning saknade Peter ”Foppa” Forsberg fysisk tyngd bland forwards, och han hade gärna sett Calgarys Mikael Backlund i truppen till 4 Nations Face Off, 12-20 februari 2025.

För första gången på 20 år möts de främsta, men det bör påpekas att varken Ryssland och/eller Slovakien/Tjeckien var aktuella för medverkan.Turneringen avgörs helt på NHL-organisationen, och spelarfackets, villkor. Det innebär bl a att , samtliga domare kommer från Kanada/USA.

 

-Tittar man på de två första kedjorna är det inga jättebufflar. Jag kanske saknar lite grit (karaktär) om man säger så. ”Micke” Backlund kanske skulle fått plats, sa ”Foppa”.

Förbundskapten Sam Hallam skakade av sig alla invändningar i onsdagskvällens digitala presskonferens, som var uppstyrd av NHL-organisationen. 

-Jag och ledningen är trygga i våra beslut, men ishockey är fyllt av åsikter. Men det här är vår trupp, och vi åker med målsättning att vinna. Ett strikt defensivt spel och ett väl fungerande kollektiv ska ta oss hela vägen, sammanfattade Hallam.

Det första testet sker mot favorittippade Kanada. 02,00, i Bell Centre i Montreal. natten till den 13 februari 2025. Övriga lag är USA och Finland. Efter gruppspel möts de två främsta i en final som avgörs i Boston, TD Garden 02.00  natten till 21 februari. 

Samtliga matcher sänds i Viaplay,  Exklusiv  rättighetsinnehavare är amerikanska TNT som har ekonomiskt täta band med NHL-ledningen. På TNT:s lönelista finns sedan 2023 bland annat målvaktsikonen Henrik Lundqist.

Världsmästarna från i våras i Prag, Tjeckien, är märkligt nog inte inbjudna. Turneringen avgörs helt på NHL-organisationen, och spelarfackets, villkor, exempelvis är samtliga domare från Kanada/USA.

Det internationella förbundet, IIHF, har ingen del i turneringen.

 Ordföranden Luc Tardif har i intervjuer inte alls dolt sitt motstånd till evenemanget. Han anser att 4 Nations stjäl uppmärksamhet från VM i Avicci Arena i Stockholm i mitten av maj.

På IIHF:s hemsida förbigår 4 Nations med tystnad,  inte en rad om onsdagens laguttagningar i Sverige, Finland, USA och Kanada.

Idrottens Affärer möter också tystnad från det svenska förbundet vad gäller ekonomiska villkor för turneringen. Rimligen garanteras deltagande lag viss ersättning, resor och hotell, samt prispengar baserat på slutplacering. Samt en rejäl dollarcheck till segrande lag – allt annat vore anmärkningsvärt.

Våra frågor har inte besvarats.

Turneringen är givetvis kassapjäs av stora mått, det är första gången sedan OS i Sotji 2014 som världens bästa spelare får mötas. I Sotji vann Kanada finalen, 3-0, mot Tre Kronor. Den minnesgode minns att Tre Kronors forward Niklas Bäckström stoppades från spel i finalen sedan han testat positivt för en allergimedicin..

Spelare från SHL, eller andra europeiska ligor, är inte uttagningsbara…

Sam Hallams trupp är stjärnspäckad, målvakts – och backsidan är definitivt väl i nivå med övriga lags. Bland forwardar tog Anaheims Leo Carlsson, 19 år, överraskande en plats. Han har inte spelat sedan den 25 november på grund av skada..

Hut myckret får han spela?

Han är nu ute i sin andra NHL-säsong och har noterats för 40 poäng på 75 spelade matcher. Han VM-debuterade i Prag i våras och blev där Sveriges yngste målskytt genom tiderna.

Frågan är hur Sam Hallam tänker använde den tidigare Örebro-spelaren?. Räcker hans spel för en plats i lagets första eller andra formation?  Hur som helst är unge Leo en joker. Då han är uttagen måste han ha en offensiv roll. Allt annan är ett fel tänk av Sam Hallam.

Han kommer nu ut i sitt första riktiga eldprov, VM-debuten i Riga 2023 slutade i fiasko, utslaget av Lettland i kvartsfinal, VM i Prag i våras gav brons.

Två skilda stilar

Nu blir rinken mindre och han ska leda ett Tre Kronor, förvisso fostrade i den svenska myllan, men fortsatt utbildade i en helt annan miljö. 

Risk för kulturkrock kanske!

 Sam Hallams beryktade ”Växjö-ishockey” med tät defensiv och riskeliminering mot NHL-ishockeyns höga hastigheter och intensitet.

Här är hans trupp, målvakter: Filip Gustavsson, Minnesota Wild, Jacob Markström, New Jersey Devils Linus Ullmark, Ottawa Senators

Backar: Rasmus Andersson, Calgary Flames, Jonas Brodin, Minnesota Wild, Rasmus Dahlin, Buffalo Sabres Mattias Ekholm, Edmonton Oilers, Gustav Forsling, Florida Panthers, Victor Hedman, Tampa Bay Lightning, Erik Karlsson, Pittsburgh Penguins

Forwards:Viktor Arvidsson, Edmonton Oilers, Jesper Bratt, New Jersey Devils, Leo Carlsson, Anaheim Ducks, Joel Eriksson Ek, Minnesota Wild,Filip Forsberg, Nashville Predators, William Karlsson, Vegas Gloden Knights, Adrian Kempe, Los Angeles Kings, Elias Lindholm, Boston Bruins, Gustav Nyquist, Nashville Predators, William Nylander, Toronto Maple Leafs, Elias Pettersson, Vancouver Canucks, Lucas Raymond, Detroit Red Wings, Mika Zibanejad New York Rangers

Kjell Nilsson

Fakta

Om 4 Nations Face-Off

4 Nations Face-Off är en internationell turnering arrangerad av NHL och NHLPA, där NHL-spelare som representerar Kanada, Finland, Sverige och USA möts i totalt sju matcher mellan den 12 och 20 februari 2025. Fyra matcher kommer att spelas i Bell Centre i Montreal och tre matcher, inklusive finalmatchen, i TD Garden i Boston.

Alla matcher i 4 Nations Face-Off  spelas enligt NHL:s regler. Först  tre turneringsmatcher i ett traditionellt gruppspelsformat, med följande poängsystem: tre poäng för vinst under ordinarie tid, Två poäng för vinst i förlängning/straffar, en poäng för förlust i förlängning/straffar och noll poäng för förlust under ordinarie tid. De två lag med bäst turneringsresultat går vidare till en avgörande final.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.

- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.