ÖSK går till motattack

Nu ska det avgöras, är Örebro SK ett allsvenskt fotbollslag eller ej? Papperna är klara, skälen väl motiverade och på måndagen får Svenska Fotbollförbundet ÖSK:s protest. 2
- Jag är mig helt övertygad om att licensnämndens beslut kommer att ändras, säger advokat Rolf Åbjörnsson.
Örebro SK har under två veckor fått samla argument, ifrågasätta sitt eget och licensnämndens syn på saken och inte minst vända ut och in på de ekonomiska möjligheterna. Det har också varit en fråga om mycket självrannsaken - vad borde ha gjorts bättre och hur gör vi i framtiden är frågor som har dominerat närkingarnas arbete.

Domen från licensnämnden om att degradera ÖSK till Superettan har också åstadkommit en kraftsamling. Anhängare till ÖSK har engagerats på ett eller annat sätt. Det är nu det prövas om att ÖSK har tillräcklig förankring för att vara ett allsvenskt lag.
Nu ska också appellationsnämnden tro på den versionen. Licensnämnden gjorde det inte
- Vi har koncentrerat oss på att gå igenom alla detaljer så att alla skulle få en samstämmig bild av läget, säger Rolf Åbjörnsson till Nerikes Allehanda sedan ÖSK-arna på fredagen synat överklagan än en gång.
Ett negativt eget kapital på 550 000 kronor är kärnfrågan. Dess storlek, eller dess verkliga storlek med tanke på de resurser som ÖSK-arna hävdar att de ändå finns.
Senast den 4 december ska appellationsnämndens ta sitt beslut. Men alla räknar med att domen kommer tidigare – inte minst med hänsyn till den klubb som ska spela i allsvenskan nästa år, ÖSK eller Assyriska? Eller om det rentav blir en utökning av antal lag, vilken även sakkunniga inte alls utesluter.

Inte nog med domen från licensnämnden, nu hoppar också en av ÖSK:s huvudsponsorer av
Telefonförsäljningsföretaget Sitel har marknadsfört sitt varumärke med en framträdande placering på spelarnas matchtröjor, men nu har företaget inte råd med en fortsättning.
- Genom sponsringen ville vi hamna på örebroarnas karta. Det har vi nu gjort samtidigt som vår egen ekonomiska situation inte tillåter en fortsättning, säger Lena Tapper, vd för Sitel, till tidningen.
ÖSK har från Sitel fått cirka sex miljoner, fördelat 50-50 på kontanter och tjänster.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja