Idrottsvärlden skänker pengar
Fotbollsspelarna i Premier League skänker stora summor pengar. Manchester United bidrar med nästan två miljoner kronor.
Premier League-klubbarna har gått sammanoch bidrar med vardera 50 000 pund. Totalt innebär det en miljon pund, cirka 13 miljoner svenska kronor.
Men några klubbar vill bidra med ännu mer pengar. Manchester skickar ytterligare 100 000 pund och Londonlaget Charlton donerar 50 000 pund extra.
- Att bara se katastrofen på tv har varit hemskt, så det går knappt att förstå hur det måste ha varit för de involverade, säger Charltons lagkapten Matt Holland till BBC.
V75 i Örebro på nyårsdagen blev en nedtonad tävlingsdag, där offren för katastrofen i Sydostasien hedrades. Hela överskottet från V75 skänktes till Röda Korset och Radiohjälpen. Det stannade vid ca 5 miljoner. Dessutom valde flera av tränarna att skänka sina kör- och tränarprovisioner.
Vid TV4:s stödgala bidrog Svenska Spel med 2,6 miljoner kronor. Företaget har också ställt ut insamlingsbössor på sina fyra casinon. När pengarna är räknade ställer företaget upp med motsvarande belopp till Röda Korset.
- Totala gåvan ser ut att bli 3 miljoner, säger Svenska Spels informationschef Claes Tellman till SVT-sport.
Idrottens högsta organ, Riksidrottsförbundet (RF) startar inte någon egen insamlingskampanj utan hänvisar till hjälporganisationer, i synnerhet Röda Korset.
- Vi vill inte föreslå att man ställer in matcher eller evenemang. Idrotten har ett klart positivt värde och det ger människor möjlighet att samlas. Jag tror det viktigaste som vi inom idrottsrörelsen kan bidra med är vår stödjande gemenskap, säger Gunnar Larsson.
Många föreningar och förbund, t ex Bilsportförbundet, har beslutat att skänka pengar till olika hjälporganisationer. Vid många matcher sker insamlingar. Svenska Bandyförbundet vill att en tyst minut ska hållas vid samtliga allsvenska respektive division I-arenor fram till och med den 6 januari. Dessutom ska Röda Korset erbjudas att genomföra insamlingar vid arenorna.
Jonas Björkman reser till Indien för att spela tennis - men låter inspelade pengar stanna i katastrofområdet.
Han har också ansträngt sig för att flera spelare och deras organisation ATP ska donera pengar. Nu är det klart att ATP skänker 25 000 dollar till Unicef för att stödja offren. Arrangörerna donerar pengar och arrangerar auktioner för att få in mera. Storstjärnorna Lleyton Hewitt och Roger Federer ställer upp med signerade racketar och annat som ska säljas.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















