Sensationellt svar av Lagrell
Han jobbar inom reklam i Örebro, är inbiten ÖSK-are och har följt turerna runt elitlicensen noggrant. Han har haft svårt att förstå logiken i tillvägagångssättet från förbundet.
Han ville ha svar och skrev, som den ÖSK-are han är, ärliga mail till förbundet och sökte förklaringar. Licensnämnd, appellationsnämnd och förbund – ingen hade riktigt väl lyckats motivera beteendet.
- Min tolkning är att förbundet har tröttnat på ÖSK. Det handlar inte om en formell värdering av kontrollbalansräkningen längre, det handlar om att statuera exempel, säger han.
- Det är sant att ÖSK misskött sin ekonomi. Men det var inte det som licensnämnden och appellationsnämnden skulle bedöma. De skulle, på ett rättssäkert sätt, bedöma en kontrollbalansräkning, menar Dernánd i Nerikes Allehanda.
Svaren var undflyende och hans bild klarnade inte det minsta. Fram till den dagen när han bytte skepnad och blev kritiker till ÖSK.
Då kom svaren – och för Dernánd även förklaringarna.
- Plötsligt blev inledningen på mejlsvaret "Hej, min vän". En klar skillnad mot tidigare.
Uppmuntrad fortsatt Mats att maila till Lars-Åke Lagrell. Nästa fråga var "Vad tror du hade krävts av ÖSK för att rädda sig kvar efter så många år av vanskötsel?".
Svaret från Lagrell betonade att det hade "krävts en helt annan inställning" och att "det ÖSK behöver det är en genuin gammal hederlig fotbollsledare".
- Jag tycker att svaret säger allt. Det är förvånande att han är så ärlig. Det korrekta svaret från hans sida hade förstås varit att det enda viktiga är att kontrollbalansräkningen stämmer. Han är ärlig och erkänner att det är frågan om ÖSK:s inställning och ledning som spelat roll.
Mats hade nu inget att förlora utan gick på en avgörande fråga – ”Är Örebros långa historia att leva över sina tillgångar som egentligen bedömdes?
Är det så att ÖSK kan "fixa hur mycket de vill med sina siffror, men till slut måste förbund/licensnämnd/appellationsnämnd/svensk fotboll i stort säga att nu får det räcka"?
Lagrells korta svar:
"Ja ...."
Med underskriften "Lå".
Lars-Åke Lagrell har av Nerikes Allehanda konfronteras med uppgifterna.
- Det där har jag aldrig skrivit. Det är någon form av ihopmixning av texter av en person som vill mig illa, hävdar han.
- Jag kommenterar inte en privat mailkonversation.
Varpå han tillägger:
- Det är så himla lågt av den här personen att ge ut en privat mailkonversation till tidningen.
Mats Dernan är inte svaret skyldigt:
- Skulle jag ha klippt ihop något skulle jag ha kommit med något betydligt mera kärnfullt än "Ja...LÅ".
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



















