200 ansökningar till två SOK-tjänster
SOK:s sportdirektör Fredrik Joulamo är väldigt nöjd med rekryteringarna.
- Vi hade 200 ansökningar och många otroligt bra människor som ville jobba med det olympiska. Nu står det klart att Sveriges Olympiska Kommitté förstärker med två nya sportchefer.
- Katarina Vangdal och Inês Lopes kommer att tillföra nya perspektiv och göra svensk olympisk idrott ännu starkare, säger en övertygad Joulamo.
- Vi fastnade för Katarina och Inês, som båda har unika ledarprofiler och stor erfarenhet av toppidrott kombinerat med personligheter som passar väl in hos oss. Vi har ett starkt ledarlag som nu blir ännu starkare och som är redo för framtiden, säger Fredrik Joulamo.
Katarina Vangdal och Inês Lopes tillträder sina nya tjänster under våren.
- SOK:s sportdirektör Fredrik Joulamo är väldigt nöjd med rekryteringarna.
- - Vi hade 200 ansökningar och många otroligt bra människor som ville jobba med det olympiska. Både Katarina Vangdal och Inês Lopes har decennier av erfarenhet av toppidrott från golf och paralympisk elitidrott. Katarina har jobbat med golf på landslagsnivå sedan 1994 och har fungerat som förbundskapten sedan 2011.
- Golf blev en olympisk gren till OS i Rio 2016 och det var mitt första OS som ledare. Efter Tokyo och Paris har jag gjort tre OS. Min uppfattning är att idrott gör skillnad, inte bara för en enskild individ, utan för alla som på ett eller annat sätt är involverade i en satsning. Jag vill vara en del av att skapa team som bygger framgång, säger Katarina Vangdal.
Sedan 2023 är hon halvtidsanställd som projektledare för SOK:s satsning på Topp och Talang Tränare, vilket ska utveckla ledare och tränare inom svensk elitidrott.
- Jobbet som projektledare har stärkt och ökat min motivation att göra mer för att bidra till att Sverige både nu och i framtiden ska vara en stark och stolt idrottsnation. Tränarsatsningen är ett jobb som jag vill fortsätta med i min nya roll, säger Katarina Vangdal.
Slutar som förbundskapten.
Efter 14 framgångsrika år som förbundskapten för det svenska golflandslaget lämnar Katarina Vangdal sitt uppdrag på Svenska Golfförbundet.
Inês Lopes har jobbat som sportchef på Sveriges Paralympiska Kommitté i 15 år och har dessutom varit förbundskapten för herrlandslaget i rullstolsbasket 2005-2008 och ledde laget till EM-guld och EM-brons.
- Jag brinner för personutveckling, delaktighet och ledarskap. Jag vill jobba målinriktat med elitutveckling i världsklass med mästerskapsmedaljer som målbild, säger Inês Lopes.
Planeringen lagd
Inês har även samarbetat med SOK i projektet Elitidrott2030 och samarbetet med planeringen inför OS och Paralympics.
- Samarbetsklimatet inom svensk elitidrott är bättre än någonsin under mina år inom Sveriges Paralympiska Kommitté. Vi är på väg att skapa nya förutsättningar för elitidrottare i Sverige och det är ett arbete jag fortsatt vill lägga tid på hos SOK, säger Inês Lopes.
Mest lästa just nu
Fotbollens play off semifinal mot Ukraina den 26 mars kommer allt närmare. Matchen ska avgöras på Estadi Ciutat de Valenica, hemvist för Levante, här har tidigare AIK:s och landslagets Johan Mjällby jagat spanska ligapoäng säsongen 2004-2005.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige.
Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar