Följetong I: ovisshet i allsvenskan

För att rätt ska bli rätt, fast på den punkten är enigheten total splittrad, så förlängs processen runt Örebro SK ytterligare. Det blev konsekvensen av Riksidrottsnämndens beslut på fredagen.
Örebroaffären kräver ytterligare utredning. Det dröjer till den 18 februari innan Rin:s beslut offentliggörs. Sju veckor före den allsvenska premiären.
Då får alla vet vilka som ska spela i den serien…
Rin ska ta upp ärendet i sak nu på onsdag den 2 februari, men utan att ta beslut. Det sker den 18 februari.
Det tillkännagavs i ett pressmeddelande från Riksidrottsnämnden i går. Rin samlas för att fatta beslut i ärendet den 16 februari och två dagar senare ska beslutet preliminärt offentliggöras.

Rin beslutade tidigare denna månad att ge Örebro prövningstillstånd för en överklagan mot Svenska fotbollförbundets beslut att tvångsdegradera Örebro från allsvenskan då föreningen inte klarade kravet för en elitlicens.
Nu spricker tidtabellen. En konsekvens blir att Svenska fotbollförbundet hade måste ställa in representantskapsmötet till den 13 februari..

– Så här kan vi inte ha det. När det här är över så måste vi ta upp en diskussion om hur vi ska kunna hantera sånt här smidigare, säger Svenska fotbollförbundets ordförande Lars-Åke Lagrell i en kommentar.
Kommer allsvenskan att kunna starta den 9 april?
– Det utgår jag ifrån. Frågan är med vilka, säger Lagrell.

Får Örebro rätt av Rin ska beslut fattas om hur många lag, och vilka, som ska få spela i allsvenskan. Tidigare har licensnämndens gett Assyriska klartecken till den allsvenska platsen. I slutet av februari kan Södertäljelaget vara tillbaka i superettan.
– Det är fullständigt orimligt att lagen ska behöva vänta till i slutet av februari innan de vet i vilken serie de ska spela, säger Lars-Åke Lagrell.
Han ger inte Örebro eller Rin skulden för den utdragna processen:
– Vi har ett rättssystem som vi får leva med, men sedan, när beslutet är taget, måste vi titta på det. Om det är rimligt att det ska ta fyra månader med en sån här rättsprocess.
Rin beslöt på fredagen också att i överklagan endast ta upp de frågor som behandlades av förbundets licens- och appelationsnämnd.

Örebro önskade att endast att frågan om hur skulden till Örebro Spelarinvest AB redovisats skulle behandlas av RIN. Men nämnden ska ta titta på alla delar som berörts av förbundets licens- och appellationsnämnder.    

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja