Han ser ingen lösning i NHL

Det finns inget nytt att diskutera så varför ska vi ha ett möte? NHL:s vicepresident Bill Daly avfärdar en lösning i konflikten med spelarfacket. Mötet nästa fredag, den 14 januari, är inställt och därmed också NHL-säsongen, tror alla bedömare.
I New York skulle klubbägarna och spelarfacket ha träffats. Det sågs som en sista möjlighet till att rädda en fortsättning i NHL.
Men ägarna och spelarfacket har helt skilda uppfattningar om hur de ekonomiska villkoren ska se ut för att kunna spela hockey.

I dagsläget finns det ingenting som talar för annat än att för första gången blir en nordamerikansk proffsliga inställd en hel säsong och att för första gången på 86 år koras ingen Stanley Cup-mästare.
Vid senaste konflikten säsongen 1994-95, kom NHL och spelarfacket NHLPA överens den 11 januari, matcherna startade den 20 januari och 48 matcherna hann genomföras.

- Eftersom det inte hänt något nytt och då spelarfacket inte kommit med något nytt förslag, är samtliga 30 klubbar överens om att det inte finns någon anledning att ha något möte, säger NHL:s vicepresident Bill Daly till nyhetsbyrån Canadian Press.
Positionerna är helt låsta. Klubbägarna har inget nytt och spelarfacket tar inget initiativ.

En konsekvens blir att den svenska elitserien berikas med ytterligare NHL-proffs.
Markus Näslund är redan klar för Modo, Adrian Aucoin för Modo och Daniel Alfredsson för Frölunda, men 24-31 januari öppnas det sista s k transferfönstret. Många elitserieklubbar kommer då att utnyttja möjligheten att registrera nyförvärv.
Framför allt finns förhoppningar runt stjärnor som Mats Sundin, Nicklas Lidström och Marcus Ragnarsson och Kim Johnsson som i det längsta har hoppats på att NHL skulle starta här i januari.
I dag finns 50 lockoutade NHL-spelare i elitserien. Frågan är hur många som nu tillkommer.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen