Ingen byter klubb som Björn gör

” Det är vår tränare” Så har det låtit i fler av landets elitklubbar i hockey. Och personen som avses är Björn Hellkvist, ständigt högaktuell redan som ung hemma i Ängelholm.

Numera han välkänd, inte ökänd, runt om i landet. ingen tränare byter klubb så flitigt som han.  Fast nu gör han det på ett annorlunda sätt. På söndagen meddelade Björklöven att man befriar honom från arbetsuppgifterna som tränare i klubben,

Björn Hellkvist sneglar mot nya uppgifter. Från Umeå till Växjö, sägs det nu. Foto: Stefan Jerrevång / TT

Björn satte sig i bilen körde söderut. Ryktet förekom honom. Och - det hävdas att han redan har gjort klart med Växjö tll nästa säsong!

De uppgfterna vill ingen prata om.  Många lubbar har inte vanan inne. Att uppvakta och locka honom.

Hans cv avviker från mängden:

Säsongen 2004/2005 hoppade han in  som tränare i Jonstorps IF och stannade i tre år i division 1. Sedan  fortsatte han i Rögle BK:s juniorverksamhet innan han under kvalserien 2010 blev A-lagstränare  för herrlaget tillsammans med Pelle Svensson.  Han blev kvar i 1,5, år trots att Rögle förlorade sin plats i Elitserien.

Det var nu han blev känd för många fler än hockeyfansen. Björn gick han ut offentligt och berättade   om sin parkinsom-sjukdom.

2011 tog han en paus i tränarjobbet, men så for t han kunde öka tempo var en klubb där med ett nytt tränrkontrakt.

Säsongen 2013/2014 var han tillbaka som assisterande tränare , då i Malmö Redhawks, där han var med om avancemanget till SHL och tog över som huvudtränare 2015/2016.

Men då lockade  Rungsted Seier Capital i Danmark, varpå han gjorde  en säsong i Oskarshamn i hockeyallsvenskan. Sedan kom en förfrågan från Modo och Hellkvist skrev på ett treårskontrakt,  och hösten 023 var huvudtränare i klubben. Men  ett plötsligt bubd från Leksand kunde han inte motstå.  Fast kompisen från Oskarshamn, Per Kentää, var sportchef i Björklöven och pratade gott om Umeå, så då bar det av dit. Tills nu.  Växjö sägs ha gett honom ett erbjudande till nästa säsong…

Hängde ni med? Under de här åren har han också hunnit skriva en bok om sitt iv, sin hockey och sin Parkinson. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.

Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.

Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen