Ingen byter klubb som Björn gör

” Det är vår tränare” Så har det låtit i fler av landets elitklubbar i hockey. Och personen som avses är Björn Hellkvist, ständigt högaktuell redan som ung hemma i Ängelholm.

Numera han välkänd, inte ökänd, runt om i landet. ingen tränare byter klubb så flitigt som han.  Fast nu gör han det på ett annorlunda sätt. På söndagen meddelade Björklöven att man befriar honom från arbetsuppgifterna som tränare i klubben,

Björn Hellkvist sneglar mot nya uppgifter. Från Umeå till Växjö, sägs det nu. Foto: Stefan Jerrevång / TT

Björn satte sig i bilen körde söderut. Ryktet förekom honom. Och - det hävdas att han redan har gjort klart med Växjö tll nästa säsong!

De uppgfterna vill ingen prata om.  Många lubbar har inte vanan inne. Att uppvakta och locka honom.

Hans cv avviker från mängden:

Säsongen 2004/2005 hoppade han in  som tränare i Jonstorps IF och stannade i tre år i division 1. Sedan  fortsatte han i Rögle BK:s juniorverksamhet innan han under kvalserien 2010 blev A-lagstränare  för herrlaget tillsammans med Pelle Svensson.  Han blev kvar i 1,5, år trots att Rögle förlorade sin plats i Elitserien.

Det var nu han blev känd för många fler än hockeyfansen. Björn gick han ut offentligt och berättade   om sin parkinsom-sjukdom.

2011 tog han en paus i tränarjobbet, men så for t han kunde öka tempo var en klubb där med ett nytt tränrkontrakt.

Säsongen 2013/2014 var han tillbaka som assisterande tränare , då i Malmö Redhawks, där han var med om avancemanget till SHL och tog över som huvudtränare 2015/2016.

Men då lockade  Rungsted Seier Capital i Danmark, varpå han gjorde  en säsong i Oskarshamn i hockeyallsvenskan. Sedan kom en förfrågan från Modo och Hellkvist skrev på ett treårskontrakt,  och hösten 023 var huvudtränare i klubben. Men  ett plötsligt bubd från Leksand kunde han inte motstå.  Fast kompisen från Oskarshamn, Per Kentää, var sportchef i Björklöven och pratade gott om Umeå, så då bar det av dit. Tills nu.  Växjö sägs ha gett honom ett erbjudande till nästa säsong…

Hängde ni med? Under de här åren har han också hunnit skriva en bok om sitt iv, sin hockey och sin Parkinson. 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.