Nu faller Örebros dom

Följetongen ÖSK:s vara eller inte att vara i fotbollsallsvenskan kanske närmar sig ett slut. I dag kommer domen från riksidrottsnämnden
Beslutet från RIN meddelas officiellt på fredagen klockan 14.00.
Inför beslutet medger Svenska fotbollförbundets ordförande, Lars-Åke Lagrell:
– Allt annat än ett avslag av Örebros överklagan skulle göra mig väldigt förvånad.
Vid RIN:s möte diskuterades framför allt om hur ÖSK redovisade tillskottet av pengar från sitt riskkapitalbolag.
– Det ökar Örebros chanser att få rätt, säger professorn Rolf Rundfelt till Aftonbladet.
Det var den 12 januari i år som riksidrottsnämnden (RIN) beviljade ÖSK prövningstillstånd.
Idrottens högsta domstol gjorde den bedömningen att ärendet om ÖSK:s elitlicens hade ett ”intresse för rättstillämpningen”.
Det var skäl nog för att RIN ville pröva hur klubbarna ska redovisa tillskotten av kapital från så kallade riskkapitalbolag.
Just det som avgjorde till ÖSK:s nackdel i granskningen hos appellationsnämnden. RIN riktade sedan frågor till såväl Örebro SK som Svenska Fotbollförbundet, som representerades av processadvokaten Claes Lundblad.
Lundblad och fotbollförbundet antog en taktik om att kontra med att ta upp en omdiskuterad fjärrvärmeräkning. Möjligen en strategi som inte var lyckosam för fortsättningen. Enligt uppgift har elräkningen inte berörts i det fortsatta arbetet.
RIN har fokuserat sin granskning på en punkt.
- Det är ju framför allt det vi meddelade prövningstillstånd för, den här frågan om hur kapitaltillskottet ska redovisas. Om det ska skrivas av eller skrivas ner eller om de ska få tillgodoräkna sig hela summan, säger Gustaf Lindstedt, ordförande i RIN.
I Riksidrottsnämnden ingår fem ledamöter och efter ett två timmar långt möte kom de till enhälligt beslut i onsdags. I dag blir den offentlig.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen