Rik på segrar och dollar

Hon spelar golf och tjänar pengar som ingen annan annan i golfvärlden. Femte raka segern innebär att Annika Sörenstam har tjänat 1,8 miljoner dollar bara sedan i november.
Hon är sanslöst bra. Hon inte bara vann årets första majortävling i golf, Nabisco Championship. Hon vann också med åtta slags marginal till amerikanskan Rosie Jones efter en 68-rond avslutningsvarvet på Mission Hills-banan.
- Det har varit en fantastisk vecka, strålade hon mitt i alla hyllningar.

Inför sista varvet ledde Sörenstam med fem slag. För övrigt den 59:e gången i karriären som Annika Sörenstam gick ut till sista ronden som ledare, enligt internetsidan golf.se, och sjunde gången i en majortävling. Det blev femte gången som hon vann den major som hon ledde inför avslutningsvarvet.
- Jag ska vara aggressiv där det går och spela smart på svårare hål.

Det blev aldrig någon spänning. Annika gjorde slut på alla spekulationer omgående.. Med birdies på det andra, fjärde och femte hålet ledde hon med åtta slag. Hon gjorde den fjärde birdien på det elfte hålet.
- Det har gått bra hela veckan, det har flutit på hela tiden. Nu ska jag bara njuta av den här segern ett tag.

34-åringen tog på Mission Hills-banan i Kalifornien sin 76:e seger i karriären, den 57:e på USA-touren, den åttonde majorsegern – mycket tydligare kan inte en världsetta dokumentera sin klass.
Men hon är långt ifrån nöjd. Hon har tänkt sig att vinna alla fyra majortävlingarna och ta en äkta Grand slam.
Början var det inget fel på. Fortsättning följer i LPGA-mästerskapen i Maryland i juni.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen