Ludvigs fantastiska rivstart och storspel

Birdie, eagle, birdie, birdie. Ludvig Åberg öppnade The Players Championship som om han gick ett varv med kompisarna hemma i Eslöv. Han spelade avslappnat och exemplariskt, Ludvig visade att han är trygg i att medverka i de här sammanhangen. Att han möter världens bästa spelare bekommer inte honom längre Det är här han hör hemma.

 Det är också därför han leder tävlingen efter fredagens fantastiska inledning för han fortsatte spela  i samma stil, bl a med ytterligare en eagle och leder tävlingen. 

Ludvig Åberg, under den fantastiska inledningen på The Players Championship. Foto: Gerald Herbert /AP/TT

Det innebär också att ett antal tusen svenskar får lov att via TV-sändningen följa varje slag av den fortsatta handlingen. Att gå och lägga sig blir inte möjligt förrän efter midnatt.

 Ludvig får njuta av känslan att vara i ledning, två slag före Xander Schauffele.

Och det hör också till saken - på vägen mot ledningen skrev han in sig i historieböckerna genom att gå de första nio hålen på 29 slag.  Birdie, eagle, birdie, birdie, den starten glömmer varken han själv eller åskådarna 

Bara Martin Kaymer (2014) och Dustin Johnson (2022) har haft en lika låg score under alla år.

 

Ludvig visade sitt största leende  efter vad han hade uträttat och föreföll med all rätt synnerligen nöjd, med sin bästa inledning någonsin på en golfrunda.

Storspel på hans bana i Florida

Han tänkte troligen tillbaka på  begynnelsen , när han som 8-åring besökte en golfbana för första gången, och allt vad som har hänt sedan dess.

Det fanns absolut ingenting att klaga på när Ludvig Åberg  den här dagen på TPC Sawgrass, den klassiska banan som har blivit hans hemmaplan i Florida.

Hans rivstart på The Players Championship överträffar det mesta.

– Jag Visst. Jag fick en väldigt fin start, konstaterade han lugnt efteråt.

Natten mot söndagen gäller det igen, andra 18-hålsrundan och med alla stjärnor som jagar Ludvig. En ny nattiné för oss TV-tittare.

"När det känns enkelt"

-Jagag tror att mitt sinne fungerar bäst när det är simpelt och när saker och ting känns enkla. Det är precis så jag har känt att jag har kunnat spela de senaste veckorna, förklarade Ludvig innan gick till sängs efter första rundan

The Players Championship har inte majorstatus, men brukar ändå kallas för den femte majortävlingen.

Totalt gäller 25 miljoner dollar i prispengar. Vinnaren tar hem 4,5 miljoner, vilket motsvarar över 42 miljoner svenska kronor.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.

 Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5  miljoner kronor.

Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

Fyra plusgrader. Det var något annat än vad portugiserna är vana vid.

Då kan man ju tänka sig Vad de kände vid 1-o till hemmalaget, och än mera vid 2-0, även det i första halvlek. Och till råga på allt kom också 3-0 efter pausen, vilket också blev slutresultatet, och därmed har Bodø/Glimt slagit ut Sporting (?)

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen