Malmös lyckade förhandlingstaktik
Dessutom får han också få en sign on-bonus i storleksordningen 5-10 miljoner kronor.
Nu klarnar alltså den spelaraffär som så länge varit aktuell och där Rosenberg utpekats som ny i en rad klubbar.
Men slutligen ingår Malmö FF och Ajax en ny affärsuppgörelse. MFF och Ajax är muntligen överens om villkoren, det bekräftas på Malmös hemsida på söndagen.
Rosenberg ska nu göra klart med de personliga villkoren. Han flög på söndagen till Amsterdam för att läkarundersökning och de slutliga förhandlarna sitt eget kontrakt.
MFF sa ja till Ajax sista bud och avgörande blev klausulen om mera pengar den dagen då Rosenberg går vidare i karriären.
Det är en förmånlig vidareförsäljningsklausul. Här kunde skåningarna vara tålmodiga då klubbens behov av pengar inte är så stort i dag.
Markus Rosenberg ingår i A-landslaget, även om han inte spelade mot Malta, och först efter onsdagens möte med Norge väntas övergången bli officiell. Därför vill Malmös klubbdirektöre Hasse Borg inte uttala sig.
Det gör däremot Ajax vdn Arie van Eijden som har förhandlat och nu bekräftar uppgifterna som har läckt ut.
Ajax första bud om fyra miljoner euro (37 miljoner kronor) möttes av Malmös krav om 6 miljoner euro (55 miljoner). Sedan enades parterna slutligen om 5 miljoner euro (46 miljoner).
Rosenberg blir därmed den näst dyraste spelaren från Sverige till utlandet efter Zlatan Ibrahimovic, som Malmö sålde för drygt 82 miljoner kronor sommaren 2001.
Här är de främsta spelaraffärerna
1. Zlatan Ibrahimovic, Malmö FF - Ajax, 2001, 82 miljoner.
2. Markus Rosenberg, Malmö FF - Ajax, 2005, 46 miljoner.
3. Fredrik Ljungberg, Halmstad - Arsenal, 1998, 40 miljoner.
4. Andreas Andersson, IFK Göteborg - Milan, 1997, 30 miljoner.
5. Johan Elmander, Örgryte - Feyenoord, 2000, 25 miljoner.
5. Jesper Blomqvist, IFK Göteborg - Milan, 1996, 25 miljoner.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















