AIK Fotboll vädjar om 10 miljoner
Swisch-kampanjer är i dag vardagsmat inom elitidrotten.
Niklas Wikegård, sportchef i Djurgårdens ishockey, har flera gånger vädjat om extra tillskott från medlemmar och andra partners.
Nu är det ekonomiskt hårt trängda AIK FF AB som vädjar om hjälp från den så kallade ”Den svarta Massan”. En ekonomisk förening, vars pri
mära syfte är att lämna ekonomiskt stöd för AIK.
Sajten Fotboll Stockholm kan avslöja att AIK:s vd. Fredrik Söderberg vill låna upp till 10 miljoner kronor.
-Det är av vitalt intresse för oss, säger vd. Fredrik Söderberg.
33 miljoner saknas
AIK:s likvida problem beror på att solidaritetsersättningen från Alexander Isaks övergång från Newcastle till Liverpool, totalt 33 miljoner kronor, blivit försenad.
-AIK FF har ansökt om lån av ”Den svarta Massan”. Totalt är det ersättning för Isak på 33 miljoner kronor som vi inte vet när det kommer att ske, och varav 75 procent ska tillfalla AIK FF, skriver Fredrik Söderberg.
Under 2025 ökade AIK:s kostnadsmassa med 72 miljoner, vilket resulterade i ett negativt resultat på 12,5 miljoner. Mikael Jomer, ordförande i AIK Fotboll AB har skickat en tydlig passning till vd. Söderberg – håll nere kostnadsbiten och gör resultat.
Ett tungt sparpaket har lagts över verksamheten och i årsberättelsen betonade Jomer nödvändigheten av en stram ekonomisk inriktning.
Det är främst minskad spelarförsäljning som utgör grund för det svaga ekonomiska resultatet. Beloppet uppgick till 85 miljoner och var inte alls i närheten av exempelvis Hammarby och Djurgårdens transferintäkter som med god marginal överskred 100 miljoner kronor.
Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till 61 miljoner, betydligt lägre än vad Hammarby och Djurgården redovisar.
Inom AIK hoppas ekonomiansvariga att en försäljning 18-åriga Zadok Yohanna, hämtad från akademiverksamhet i Nigeria ska rädda ekonomin. Yohanna avgjorde den allsvenska premiären mot Halmstad och har redan väckt stort intresse.
Han har kontrakt över 2029 men kan säljas redan under sommarens transferfönster. AIK:s prislapp sägs ligga kring 15 miljoner Euro, 163 miljoner kronor.
Flera intressenter
Bland intressenter finns lag som Chelsea, Ajax och turkiska Besiktas, något som sajten Score Nigeria rapporterat om. Så här långt har Yohanna spelat 12 tävlingsmatcher för AIK, totalt fyra mål och två assist.
”Den svarta Massan”, eller DSM, är ingen vanlig supportergrupp. Det är snarare en ekonomisk förening, vars uttalade mål är att säkra föreningens långsiktiga framgång. I medlemsregistret, som inte är officiellt, återfinns bankmän, riskkapitalister och företagsledare.
I stället för swish ställer ”DSM” ut banklån – det är en del av idrottens vardag 2026.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Skidlandslaget i tv, då sätter sig miljontals svenskar framför TV:n.
Som vid VM i Falun i skiftet februari- mars. Men tvivlen växer.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar