Minus i AIK fotboll trots publikrekord

AIK fotboll redovisar ett resultat på  - 16 miljoner i bokslutet för  2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr,  en ökning med 15 procent

 Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.

Nej, ekonomin ställer till det i AIK Fotboll. Försäljningen av Alexander Isak hade stor bretydelse för totalen, men samtidigt ökade kostnaderna med 72 miljoner

AIK slutade på en sjunde plats i den allsvenska fotbollen 2025, och det var en stor besvikelse.

 Inför kommande säsong har ny tränare rekryterats i spanjoren José Riverio, närmast från Al Alhy i Egypten. Till ny rekryteringschef har anställts Miika Takkula, med en bakgrund i finska Inter Åbo där också Riverio varit verksam i en tidigare sejour. 

Omtmlande år

I en skriftlig kommentar på föreningens hemsida konstaterar Fredrik Söderberg, vd och klubbdirektör att 2025 var ett omtumlande år och att underskottet i relation till eget kapital, 54 Mkr,  är för högt.

- För kommande säsong gäller därför ett fortsatt arbete med både kostnadsreducering och marginalförbättring, speciellt då spel i Europa under 2026 inte är möjligt, skriver Söderberg.

Det är främst minskad spelarförsäljning som är grunden till  det försämrade rörelseresultatet för 2025, transfernettot minskade med 37,5 procent jämfört med 2024.

AIK:s intäkter för spelarförsäljningar uppgick till 85 miljoner vilket ska jämförs med 94 Mkr föregående år. Den största intäktposten är kopplad till solidaritetsersättning för Alexander Isak och hans miljardövergång från Newcastle till Liverpool.  Ersättningen förrväntas betalas ut under en fyra år.

Mikael Jomer, styrelseordförande i AIK Fotboll AB,  pekar i en kommentar på en  stram ekonomisk inriktning.

-Vi ser att det egna kapitalet i koncernen sjunker snarare än att det ökar, vilket varit uttalad ambition tillika mål. Kontentan är att verksamheten inte har samma utrymme för driftunderskott under 2026, utan att konsekventa steg mot en starkare balansräkning är att följa, säger Mikael Jomer, vald i mars 2024 och civilekonom i grunden.

Kostnaderna ökade med 72 miljoner

Hans slutsats är en tydlig passning till klubbdirektör Fredrik Söderberg,  Håll nere kostnadsbiten – och gör resultat.

Under 2025 noterade AIK fotboll nytt skandinaviskt rekord med 30 023 åskådare i snitt på Strawberry Arena. Ett rekord som inte avspeglas i bokslutet för säsongen.  Rörelsens kostnader, som ökade med 72 miljoner, var helt enkelt för stora.

Kjell Nilsson 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja