Marta är bäst betald

Umeå IK:s brassestjärna Marta tjänar runt 100 000 kronor i månaden och har den bästa månadslönen av damproffsen i Sverige.
Nya uppgifter visar hur damfotbollens främsta namn börjar få riktigt bra betalt.
Även Hanna Ljungberg och Malin Moström tjänar bra. Malin Moström toppar löneligan bland de svenska landslagsspelarna med 370 819 kronor, enligt uppgifter från inkomståret 2003, som är den senaste tillgängliga deklarationen.

Malins klubbkompis i Umeå, Hanna Ljungberg och Malin Andersson, Malmö FF, passerade också 300 000 kronor, enligt Expressen.
Malin Anderssons har ändå inte mer än ett halvt basbelopp, i år 19 700 kronor i månaden, från Malmö, men till det kommer en inkomst från jobbet som polis.
Men stjärnorna får också betydande belopp tack vare sina sponsorkontrakt. Malin Moström och Hanna Ljungberg har ersättning från Puma och Hanna Ljungberg från Craft.

Marta Vieira da Silva var garanterad 20 000 kronor i månaden efter skatt redan i fjol. Plus andra förmåner. Till i år har Marta höjt sin lön och enligt uppgifter i Västerbottens-Kuriren når hon upp i nästan 50 000 kronor. Hennes höga lön motiveras inte bara av fotbollskunskapen utan också PR-värdet.
50 000 kronor blir hennes ersättning när skatt och sociala avgifter är betalda. Med tillägg i olika förmåner har hon en lön som motsvarar 100 000 kronor i månaden före skatt. Därmed är hon bättre betald än många i herrarnas allsvenska.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen