Americas Cup drog in 77 miljoner
Det fanns en prognos om att budgeten skulle överskridas med 15 miljoner, men i dagsläget tyder en del på att budgeten håller något så när.
Den slutliga notan kan inte ta form förrän i december, men det talades om en total kostnad om ca 80 miljoner kronor, och det beloppet tycks stämma.
Arrangörerna, region Skåne och Malmö kommun, får betala minst 55 miljoner kronor. Sedan tillkommer de 30 miljoner kronor för hamnbygge som Malmö kommuns satsade i tävlingsområdet.
– Vi är nöjda, säger Malmös turistdirektör Lars Carmén i Sydsvenska Dagbladet.
Prognoserna förmedlade en bild om minst 150 000 besökare och en konsumtion på 160 miljoner kronor, vilket ska jämföras med dagens siffror om 113 000 turister och att de spenderade 76 miljoner. Till den summorna kommer så småningom även de företagsmöten och seminarier som anordnades i anslutning till tävlingen.
– Vi uppskattar att utfallet blir ungefär som vi räknat med, säger Lars Carmén.
De samhällsekonomiska effekterna för främst sysselsättning och skatteintäkter visar också på ett bra resultat. Förhoppningarna är också goda om att siffrorna för hotell, vandrarhem och andra turistanläggningar i Malmö och regionen ska bli positiva.
För att få ytterligare besked ska Lunds universitet göra en vetenskaplig undersökning av hur media bevakat evenemanget, nationellt och internationellt och därutöver genomförs en specialkörning för evenemanget i samband med den så kallade TuristDataBasens årliga undersökningar av svenska folkets turistvanor. Där medverkar 24 000 svenskar i intervjuer och får på frågor gälleande var och hur de reser, utlägg med mera.
Här är fakta för dagen:
Antal besökare i publikområdet samt vid invigningen: 113 000 personer
Antal Malmöbor: 61 000 (54 procent)
Antal turister (dvs personer som inte har sin hemvist i Malmö): 52 000
Genomsnittligt antal besök i publikområdet per besökare: 2,7
Så mycket spenderade turisterna generellt (dvs turister som var i Malmö av annat skäl än tävlingarna men som passade på att titta): 75,6 miljoner kronor
Så mycket spenderade turister som i första hand kom för tävlingarna: 62, 7 miljoner kronor.
Antal hotellnätter som bokades genom arrangörerna: 14 725
Andel hotellnätter som betalades av Region Skåne och Malmö kommun: 9 000 (i pengar cirka 10 miljoner)
Genomsnittlig konsumtion per besökare och dygn: 412 kronor
Genomsnittlig konsumtionen per besökare under hela vistelsen: 1454 kronor
Turisternas hemvist: 74 procent kom från Skåne. 16 procent kom från utlandet framförallt Danmark.
Undersökningen bygger på en telefonenkät bland 500 slumpvis utvalda Malmöbor samt intervjuer med knappt 600 besökare på publikområdet. Temo och Turismens utredningsinstitut har gjort undersökningen
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















