400 spelare förlorar sin klubb
Vid en presskonferens på torsdagen kom beskedet.
– Det finns inte ekonomisk bärighet att fullfölja deltagandet i allsvenskt spel, slår konkursförvaltaren Sigvard Cumtell fast.
Söndagens match mot Bofors genomförs inte, medan det finns förhoppningar om att verksamheten fortsätter för pojk- och juniorlagsverksamheten.
Det var i tisdags förmiddag som Halmstad tingsrätt försatte Halmstad Hammers i konkurs, med skulder på nära 900 000 kronor. Konkursförvaltare Cumtell väntade in i det sista för att ge klubbens styrelse och sponsorer all möjlig tid att skaffa fram pengar utan att de rätta beskeden kom.
– Först vill jag se om det finns någon bärighet i en ekonomisk kalkyl, sa Cumtell, till Hallandsposten, efter en första information av styrelsen.
– Sedan, om jag säger ja, kan hockeyförbundet ändå säga nej om ansvarsnämnden anser att det varken sportsligt eller ekonomiskt finns förutsättningar för att köra vidare. Men det skulle förvåna mig om man gör eftersom förbundets högsta önskan är att Hammers ska spela vidare.
Ordföranden Mats Thomasson och kassören Kjell Kjellsson hade nio timmar tidigare inte fått gehör för sin vädjan till staten att återkalla konkursansökan. Thomasson och Kjellsson hänvisade till ansökan till kommunfullmäktige om en kommunal borgen på 1,5 miljoner kronor, där svaret inte skulle komma förrän den torsdagen den 24 november. De hänvisade också till en första inbetalning på 400 000 kronor. Därtill garantier för resterande belopp i form av ett brev från Hockeyallsvenskan AB om de kommande intäkterna för isreklam på minst 200 000 kronor samt transferpengar på ytterligare 200 000 för Janos Vas skulle inkomma under säsongen.
2,3 miljoner kronor totalt.
– Intäkterna ligger tyvärr snett i förhållande till de förfallna skulderna, medgav Thomasson, för skulle konkurshotet undanröjas har vi dessutom bortåt 20 företag som är beredda att gå in med drygt en halv miljon kronor. Så för oss är det Moment 22.
Kronofogdemyndighetens Helene Erntsson och Victoria Söderqvist såg dock hur de löpande skulderna ökat för varje månad och poängterade att det därför inte handlar om något tillfälligt obestånd. Förutom de förfallna skatteskulderna från maj till augusti på 761 935 kronor var ytterligare en på 175 002 kronor på väg att förfalla. Denna summa innefattades inte i konkursansökan.
Avgörande blev att stadskontoret i beredningen samma dag avrådde från en kommunal borgen på 1,5 miljoner kronor – ett beslut som senare på kvällen fastslogs i kommunstyrelsen. Idag står drygt 400 spelare, främst ungdomar, dess ledare och föräldrar utan klubbtillhörighet.
Därtill riskerar också den gamla styrelsen att bli betalningsskyldig.
– Ja, det finns ett ansvar motsvarande det i ett aktiebolag för den aktuella styrelsen. Men det blir i så fall en senare fråga, förklarar Sigvard Cumtell, konkursförvaltaren.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















