Nya avslöjanden i IFK Göteborg

- Jag har inte gjort något fel, utan det här är mer av hänsyn till mig. Jag slutar, lät vice chefsåklagare Lars Lithner i går hoppas plötsligt av som förundersökningsledare i IFK Göteborg-affären. Samtidigt växer utredningen då granskningen har gett nya upptäckter.
Lars Lithner tycker att medieexponeringen har blivit för stor.
- Jag har inte haft några problem med den nyhetsrapportering som har skett, däremot har vissa krönikörer skrivit på ett sätt som har eggat personer som måhända kan vara aggressiva.

Han syftar bl a på den krönika som Göteborgs-Postens Mats Härd skrev i torsdagens tidning och där han kritiserade Lithner och hans kollegor för ett burduskt beteende när de hämtade klubbdirektören Mats Persson och spelaren Stefan Selakovic.

Lithner tog i går eftermiddag beslutet att släppa Mats Persson, därefter kom han och Ekobrottsmyndigheten överens om att han kliver av.

Har du fått några hotfulla mejl eller telefonsamtal?
- Nej, det har jag inte fått. Det är bara utifall att. Men det är viktigt att målet inte fokuserar på mig, utan att det är rättsväsendet som utreder brott, sa Lithner i GP..

Överåklagare Gunnar Stetler på Ekobrottsmyndigheten i Stockholm tar över förundersökningen mot IFK Göteborg.

Nu framkommer också nya uppgifter från utredningen. Det visar ett möjligt samband mellan fallet Peter Ijeh och fallet Stefan Selakovic. Om sambandet kan bevisas kan de två utredningarna kopplas samman. En avgörande fråga gäller den s k "Ijeh-gåvan" och om den egentligen utgjorde ett lån från klubbkassören Jan Nilsson till klubben.

När granskarna kontrollerade Selakovics bankkonton lär man ha funnit en överföring av 1,35 miljoner kronor till ett konto i Luxemburg i april. Den upptäckten väcker stor förundran, enligt Göteborgs-Posten.

Till vem skickade Selakovic över en miljon kronor? Han själv fick denna summa placerad på sitt konto vid övergången till IFK Göteborg från holländska Heerenveen – förutom de uppgjorda övergångssummorna som ingick i avtalet med klubben. Dessa 1,35 miljoner utgjorde ytterligare en summa som inte hade koppling till övergången.

I april flyttade Selakovic just 1,35 miljoner kronor till ett konto i Luxemburg och som mottagare stod "Janne P". Här vill ekobrottsmyndigheterna ha ett svar – ett svar som kan bli helt avgörande för utredningen.

Utredarna misstänker att klubbdirektören Mats Persson ligger bakom turerna. Och "Janne P" kan vara Janne Plånbok, välkänt smeknamn på IFK Göteborgs kassör Jan Nilsson.

Samme Nilsson som sa att han tog av egna pengar och gav Ijeh för att för att han skulle välja IFK Göteborg. Ijeh fick 1 252 000 kronor. Den summa som i april sändes till ett konto i Luxemburg var 1 350 000 kronor.

Ijeh-affären väckte ekobrottsmyndighetens intresse för IFK Göteborgs ekonomiska förehavanden. Nu växer utredningen. Möjligen är det så att Nilsson lånade ut 1,2 miljoner till klubben och att Selakovics överföring till Luxemburg-kontot var ett sätt betala tillbaka lånet plus ränta.

Jan "Plånbok" Nilsson avfärdar spekulationerna I fredagen Göteborgs-Posten med orden ”Jag har inte fått tillbaka några pengar och har inget konto i Luxemburg”.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen