Största avtalet i svensk idrottshistoria

Det största ekonomiska avtalet i svensk idrotts historia. - Malmös FF:s uppgörelse med det internationella marknadsföringsföretaget IMG garanterar klubben över 600 miljoner kronor under avtalsperioden.
Det finns ett enda förbehåll - om MFF åker ur allsvenskan fryser IMG avtalet.

- Det största som hänt i Malmö FF:s historia, menar Bengt Madsen, klubbens ordförande, efter undertecknandet av kontraktet. Han berättade också:

- Ett engelskt företag värderade varumärket MFF till 250 miljoner kronor. Det här avtalet överstiger vida det.

Avtalet, om 13 år, garanterar mer än det dubbla. När väl den nya arenan står klar garanterar IMG en försäljningssumma på 70 miljoner kronor per år.

Av denna tar företaget 20 procent, resten går till MFF. Klubben garanteras får 56 miljoner kronor per år i kommersiella inkomster från arenareklam, loger, sponsorer och arrangemang. Att jämföra med att MFF i år har intäkter om 35 miljoner.

IMG har antagit en ny strategi. Genom att söka samarbetet med arenor ser företaget en möjlighet till fortsatt expansion i fotbolls-Europa.

– MFF med dess historia, varumärke, starka supporterstöd och framgångsrika sportsliga resultat är en idealisk partner för IMG, menar Martin Englund, vd för IMG Skandinavien.

IMG har ännu hemliga beräkningar på den här typen av affärsuppgörelser. Ett liknande engagemang i FC Köln i tyska Bundesliga visar på effekterna. Där kunde ett egenfinansierade arenabygge genomföras och därefter har inkomsterna fyrdubblats.

– Det är väl ingen som kalkylerar med det här, vi har räknat med olika alternativ med upp till fördubblade intäkter, förklarade Bengt Madsen.

Om IMG skapar intäkter om 100 miljoner kronor kvarstår provisionen om 20 procent, medan resten går till MFF. Alltså, sanslösa 80 miljoner...

– Svindlande stora summor, sa sportchefen Hasse Borg och himlade med ögonen vid presskonferensen.

En gemensam förhoppning hos parterna är att ge MFF så bra finanser att klubben kan etablera sig som en konkurrenskraftig klubb i internationella matcher.
 

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen