Skatteskuld hotar Redbergslid

800 000 i skatteskuld. Anrika handbollsklubben Redbergslids IK har det inte lätt. Efter ett möte med licensnämnden blev hotet mycket tydligt. Klubben riskerar tvångsnedflyttning från allsvenskan.

800 000 i skatteskuld. Anrika handbollsklubben Redbergslids IK har det inte lätt. Efter ett möte med licensnämnden blev hotet mycket tydligt. Klubben riskerar tvångsnedflyttning från allsvenskan.

 

- RIK:s elitlicens är definitivt i fara, säger liganämndens ordförande Stefan Karlsson till Göteborgs-Posten.

- Det ser inte bra ut och det återstår mycket att göra fram till mars, säger Karlsson.

- Vi lägger ett extra tryck på att de gör något också, sedan kan vi inte påverka vad de gör. Det är de själva det hänger på i slutändan, säger Karlsson.

I Redbergslid är ansvariga ledare fullt medvetna om att situationen är prekär. Hoppet står till få gehör hos ett antal sponsorer.

- Dels ska vi försöka sänka våra kostnader, dels ska vi få in saknade sponsorintäkter. Vi har en månad på oss till nästa match och det ser inte omöjligt ut. Vi har inte varit på alla sponsorer än och en del kan man gå på två gånger, säger kassören, Torild Berg, till GP.
- Det är klart att det ser mörkt ut just nu, men vi ska väl klara upp det om vi får ett par månader till på oss, Liganämnden tillsammans med RIK tittar på vad klubben kan göra för att komma ur sin prekära ekonomiska situation.
I dagsläget kan inte Redbergslid presentera en handlingsplan, men en sådan måste konstrueras under helgerna.
- Det är klart att vi ska utforma en plan. Det är två saker vi ska klara, dels likviditeten som är det mest akuta, dels är det resultatet 30 april som är minst lika viktigt, säger Berg.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen