Fotbollförbundet räds prejudikat

Degerfors gjorde som många andra föreningar på 90-talet, redovisade utgående moms på spelarförvärv, men skatteverket har valt att slå ned just på den klassiska klubbens agerande. Därför krävs Degerfors på 1,6 miljoner och klubbens tycks i alla fall inte få någon hjälp från fotbollförbundet.

Degerfors gjorde som många andra föreningar på 90-talet, redovisade utgående moms på spelarförvärv, men skatteverket har valt att slå ned just på den klassiska klubbens agerande. Därför krävs Degerfors på 1,6 miljoner och klubbens tycks i alla fall inte få någon hjälp från fotbollförbundet.

 

Även Örebro SK har granskats och den klubben har ett krav på 700 000 kronor.

Degerfors har gått vidare och fått anstånd på skulden så länge det är oklart vem som egentligen ska betala. Klubbens representanter menar att notan ska delas solidariskt och att Svenska Fotbollförbundet borde agera.

- Vår grundsyn är att ska man ta från fotbollens gemensamma pengar ska det beröra många av våra 3 300 föreningar. Den här typen av fråga tillhör elitföreningarna, säger Sune Hellströmer, förbundets generalsekreterare, till TT och menar att ärendet hör till Svensk Elitfotboll

Troligen ser han ett farligt prejudikat ifall förbundet går in.

Degerfors har lyckats få sin kommunstyrelse att bevilja ett lån på pengarna.
Tommy Theorin, generalsekreterare i Svensk elitfotboll (Sef), delar Degerfors uppfattning om en demokratisk lösning.

- Naturligtvis ska vi försöka lösa det här tillsammans, säger Theorin.

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen