IFK-are köper andelar om 500 000 kr
Under en tid har arbetet pågått bakom kulisserna och nu kan ett lyckat resultat redovisas. Med nya finansiella resurser har IFK möjlighet att hitta den forward som betraktas som den felande pusselbiten i lagbygget.
Roger Ekström, tidigare ordförande i klubben och informationschef på Lundbergs, har varit ansvarig för projektet tillsammans med Fredrik Ohlin, före detta vice ordförande. De två har lyckats nå framgång när de har uppvaktat flera framträdande näringslivspersoner i Östergötland.
"Det måste vara helt nya pengar, som inte stör redan klara reklam- och sponsoravtal", har ordföranden Hans Lundin tidigare betonat.
IFK tillbaka på alla sätt
Via tre snabba steg mäts klubbens framgångsrika arbete det senaste året:
1) IFK har ett allsvenskt lag igen.
2) IFK ska driva sin moderna arena, Idrottsparken.
3) IFK har fått ett eget riskkapitalbolag och därmed tillgång till uppemot tio miljoner kronor för att värva spelare.
Peking Soccer Invest AB består av ett antal framgångsrika affärsmän, alla boende i Norrköping. Vid den första bolagsstämman klargjordes att affärsidén inte är annan än att stödja IFK Norrköping inköp av spelare. Aktieägarna är överens om att ingen vinst plockas ut de första fem åren. Först då ska de eventuell behållning återinvesteras i spelare.
IFK Norrköping äger 33 procent av aktierna i bolaget. Totalt har de externa finansiärerna bidragit med tio miljoner. IFK bidrar med värdet av spelartruppen som beräknas till fem miljoner.
Andelar om 500 000 kr
Personerna har fått köpa andelar, där varje andel är värd 500 000 kronor. I bolaget ingår i dag bröderna Göran, Hans och Lennart Andersson (Econova), Stefan Bielkhammar (Bielkhammar AB), Peter Eckerström (Colmec AB), Bo och Ulf Eklöf (Stadium), Pär Eriksson och Magnus Andersson (Pema), Peter Hunt (Trading House), Lennart Johansson (Ica Maxi), Michael Larsson (Svensk Golvkonsult), Fredrik Lundberg (Lundbergs), Bo och Magnus Malm (Magnentus), Fredrik Mattsson (Mattssons Fastighetsutveckling), Mikael Ståhl (Ståhls) samt Mats Svensson (MGS Förvaltning).
Tränaren Mats Jingblad välkomnar förstås de nya resurserna:
- Det skapar förutsättningar att se över truppen. Om man går tillbaka har vi mest fått titta på Bosman-spelare, eller som agenterna brukar säga, man vill ha Mercedes men kan bara betala för Skoda.
- Nu kan vi titta även på spelare som står under kontrakt. Jag ser gärna en riktigt bra spelare innan säsongen börjar. Nu har vi möjlighet att vara lite kräsna, sa Jingblad som framför allt önskar sig en ny forward.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















