Tennisförbundet hotas av konkurs
Genom att sälja turneringen Swedish Open i Båstad för sex miljoner kronor har Svenska Tennisförbundet försökt rädda ekonomin. Men inte ens det hjälper när nu förbundet måste erkänna ett underskott på inte mindre än elva miljoner kronor.
Förbundsstyrelsen har inget val utan måste sparka fyra anställda och stoppar två egna arrangemang i hopp om att undvika konkurs, skriver Svenska Dagbladet. De som får lämna verksamheten är tre juniorlandslagskaptener och en anställd på kansliet i Båstad.
- Neddragningarna är tyvärr nödvändiga för att vi ska ta oss ur det här. Vi kan inte ta ytterligare ett förlustår. Nu måste vi se till att plus och minus går ihop, säger generalsekreteraren Henrik Källén till SvD.
Få visste om sanningen
Han har bara jobbat några månader på tennisförbundet och möttes av en ekonomisk verklighet som han aldrig hade kunnat ana.
- Förlusten på 11 miljoner kronor har täckts genom försäljning av tillgångar. Nu finns inga fler tillgångar att sälja och förbundet har förbrukat sitt eget kapital.
- Det var ytterst få som överhuvudtaget visste hur illa det i‑själva verket var ställt med ekonomin.
Nu har Källén en viss erfarenhet av företag i kris och har också en vana vid att permittera folk.
- Vi kan inte ta ytterligare ett förlustår. Nu måste vi se till att plus och minus går ihop.
I ytterligare ett försök att förbättra ekonomin föreslår förbundet en fördubblad medlemsavgift. En höjning till 150 kronor ska nu godkännas av årsmötet.
Källén framhåller att sponsorarbetet pågår oförtrutet och med framgång.
- Vi har ett nytt fyraårsavtal med Catella och en bra sponsorsbas. Därutöver har vi en positiv dialog med ytterligare ett antal företag.
Näringslivstoppar ansvariga
I en kommentar i Svenska Dagbladet skriver tidningens tennisexpert Jonas Arnesen:
”Hur kan det komma sig?
Jo, de styrande har låtit kostnaderna skena iväg innan intäkterna varit säkrade.
Man behöver förstås vara varken näringslivstopp eller ens räknenisse för att förstå hur uppåt väggarna det är.
Fast alla begrep inte det.
Jan Carlzon satt som ordförande i förbundet, Öresunds VD Stefan Dahlbo var vice ordförande och Boliden-chefen Jan Johansson satt i styrelsen.
Tre tunga näringslivstoppar som inte var i närheten av att få plus och minus att gå ihop”.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















