Max stoppar EM-matcher

– Om Max beslut är slutgiltligt så har man blåst boråsarna på den här fotbollsfesten, säger Karl–Erik Nilsson på Svenska Fotbollsförbundet. Hamburgerrestaurangen Max har beslutat att inte stänga under fotboll-EM 2009 och nu letar Svenska Fotbollsförbundet letar efter en ny spelort.
Max anordnade en omröstning på tidningen GT:s hemsida. Drygt 22 000 personer röstade och 93 procent anser att restaurangen skall hålla öppet.
– Vi gör som folket vill nu. Vi kommer inte att stänga. Det är väldigt tråkigt om EM flyttas på grund av det här men någonstans måste vi dra gränsen, säger Christoffer Bergfors som är vice vd på Max.

– Det är ett tufft beslut att fatta men nu är det så här. Samtidigt känns det väldigt bra att responsen från folket har varit så positiv. Det känns som att vi har många med oss, säger Bergfors.

Därmed blir det inget U21-EM i Borås.
- Detta känns mycket tråkigt, säger Hans Forsman, fritids- och turistchef i Borås kommun.

Uefa krävde att Max skulle ha helt stängt under U21-EM. McDonald’s är en av Uefas stora sponsorer och reglerna är entydiga i sådana här fall. Max har försökt hitta en kompromiss.
– Jag tycker de (Max) sträckt ut handen rejält i det här sammanhanget. Men det är klart att jag vill ha arrangemanget i Borås, säger Hans Forsman vid Borås kommun.
– Det har ju blivit ett hamburgerkrig.

Karl-Erik Nilsson, organisationschef för U21-EM i Sverige 2009:
- Konsekvensen blir att U21-EM inte kan spelas i Borås. Organisationskommittén kommer att ta fram ett annat alternativ, som vi ska presentera för förbundsstyrelsen. Vi träffas nästa torsdag.

Senast den 22 augusti får Uefa ett förslag till ny spelplats för tre gruppspelsmatcher och en semi. Tre spelorter är klara, Malmö, Helsingborg och Göteborg.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.