Norman anklagar
Han tycker att många fotbollsspelare är bortskämda av alldeles för höga löner
- Det är ofattbara pengar och det mest märkliga är att lönerna inte är prestationsbaserade, säger Norman till Göteborgs-Posten.
Själv var han rankad som världstvåa i juni 2000, men sedan avlöste skadorna varandra och han var tvungen att sluta för ett par år sedan. I Stockholm gör han ny karriär som kapitalförvaltare.
Världstvåa 2000
Han var som bäst (juni 2000) rankad tvåa i världen. Skador gjorde att han fick avsluta sin karriär i förtid, och nu jobbar Filipstadskillen som kapitalförvaltare i Stockholm.
Han har fått distans till idrotten utan att han har tappat intresset. Han är initierad och i GP tar han Johan Elmanders övergång från Toulouse som ett exempel:
- Det är inte Milan han ska spela i, utan Bolton Wanderers. Hela finansmarknaden skakar och ett företag som Sony Ericsson gör miljardförluster på grund av den vikande ekonomin. Men i fotbollsbranschen går det tydligen att fullkomligt vräka ut löner till spelare som inte tillhör de bästa i världen, säger Norman och fortsätter:
Hur har de råd?
- Detta ska inte ses som någon kritik mot Johan Elmander på något vis; Däremot fattar jag inte hur fotbollen kan hålla på och betala sådana här löner. Det borde vara en tidsfråga innan lönerna kommer att vara prestationsbaserade, som inom golf och tennis.
Johan Elmander tjänar 40 miljoner kronor per år i Bolton. Norman anser att prestationsbaserade kontrakt går att få igenom även bland spelarna.
- Att en spelare får betalt för antal spelade matcher, antal gjorda mål och sådan där borde vara en självklarhet. Nu kan en kille skriva på ett kontrakt, hämta ut en hög lön - men utan att han behöver prestera något, svarar Norman, och drar en parallell till sin egen vardag:
Tjejerna lika mycket värda
- Att betala en ren avgift till en kapitalförvaltare är inget man vill göra. Däremot kan man betala honom tio procent i ersättning - förutsatt att han gör ett förbaskat bra jobb, en bra prestation.
Han känner till kritiken mot tennisspelarnas högra ersättningar.
- Golfen betalar sig ungefär tre gånger så bra som tennisen i dag. Visst är det mycket pengar, men inte i jämförelse med många andra idrotter, säger Magnus Norman som också kan tycka det är fel att tjejernas och killarnas prispott är lika stor i en tävling som exempelvis Wimbledon.
- Killarna drar mycket mer publik och spelar längre matcher (bäst av fem set jämfört med tjejernas tre). Därför ska också killarna tjäna mer, tycker jag.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















