Robert Karlssons 30:e miljon i år

Hans nionde titel innebar en prischeck på drygt 5,3 miljoner kronor och ledning i Europatourens penningliga. Bara i år har Robert Karlsson spelat in 30 miljoner kronor, totalt har han erövrat över 100 miljoner kronor.

Nu kan Katrineholmaren bli den förste svenska golfspelaren som tar hem Order-of-merit, tävlingen där Europas alla spelare jagar förstaplatsen.

– Jag tänker bara på att göra mitt bästa i nästa tävling. Att vinna penningligan ser jag bara som ett bevis på att jag har gjort det bra i många tävlingar.

Robert Karlsson hanterade både blandade resultat och vädertyper i de skotska linksmästerskapen, kämpade sig till särspel och vann eftger fyra dagar som han sent ska glömma.

- Lördagen innebar det svåraste väder jag spelat i. På söndagen var det en njutning att spela, berättar Robert som efter lördagens huttrande rond kom han väl förberedd till sista varvet.

– När jag gick ut hade jag på mig långkalsonger, långbyxor, regnbyxor, underställ, långärmad t-shirt, lammullströja och regnställ.

Men ovädret blev till vindstilla och dryga 15 plusgrader och efter nio hål hade han tagit av sig allt utom t-shirt och byxor. Sedan avgjorde han tävlingen.

Segern innebar också att han avancerade från 18:e plats till åttondeplats på världsrankingen, där Henrik Stensson nu har trillat ned från nionde till tionde plats.

Ställningen i Europatourens penningliga (antal spelade tävlingar inom parentes):
1 Robert Karlsson, Sverige (21) 2,540,248
2 Padraig Harrington Irland (13) 2,397,823
3 Lee Westwood England (19) 2,189,702
4 Miguel Angel Jimenez Spanien (23) 1,990,609
5 Henrik Stenson Sverige (17) 1,773,617
19 Peter Hanson do (25) 860,436

Klagande parter, bland annat Happy Golfer AB med flera och med över 100 000 medlemmar kan välja fortsatt strid i  Patent och Marknadsdomstolen, en del av Stockholms Tingsrätt. 

Konkurrensverket tar inte ställning till om ”konkurrensbegränsande samarbete/missbruk av dominerande ställning ägt rum”.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen