Roberts 100 miljoner skäl att jubla

- Har jag passerat 100 miljoner...? Ja, ja, just det, jag visste att jag var nära. Jo, men det är rätt bra, ler svensk golfs stjärna Robert Karlsson stilla när Idrottens Affärer träffar honom på snabbvisit i föräldrahemmet i Katrineholm. Vi ville veta vad han gör med pengarna.

Robert Karlssons golfsäsong är fantastisk, precis som hans förvandling som person. Ekonomiskt är han försörjd för resten av livet sedan flera år tillbaka. Nu bygger han en förmögenhet.

- Visst tjänar jag bra med pengar. Men det försvinner en hel del på vägen, det syns inte.
Robert redovisar själv:
- Ett tävlingsår med alla resor, hotell och annat kostar runt en miljon kronor. På alla prissummor dras också skatt, så där går nästan 30 procent bort. 7,5 procent på vinstpengarna ska caddien Gareth Lord ha.

Familjen Karlsson bor sedan flera år i Monaco av både skattetekniska och praktiska skäl.
- Det är ju inte billigt direkt. Vi har en lägenhet om 120 kvadrat, det räcker, och vi har en bra tillvaro där.

Lämnade IMG
Fram till 2004 tillhörde han IMG som förvaltade hans ekonomi och stod för all administration runt spel och reklamuppdrag. Numera tar han hjälp av den svenska managern John Elliot, som jobbar enligt fast arvodering.

Men vad unnar sig Robert Karlsson egentligen, han har ju råd.
- Nja, inte särskilt mycket. Vissa spelare anlitar privatflyg och köper grejer av olika slag. Men sådana prylar är inget för mig. Jo, förresten, när jag vann i Tyskland nyligen ingick också en Mercedes i förstapriset. Då passade jag på att uppgradera den och valde en bättre modell.

Det är den som används på franska rivieran. I Sverige gäller hyrbil. Fritidshuset i Vuollerium kostade 150 000 kronor, ingen överdriven lyx där inte.
- Men jag har kostat på det en del, påpekar han.

En egen fond
Han ser till att investera sina pengar på olika sätt, men det han framför allt vill berätta om är sin egen fond, The Opening Key.
- Jag vill bidra, det känns naturligt. Startade fonden exakt för två år sedan och har fått dela ut pengar till bl a en ung sångerska och en ambitiös golfspelare.

Hans pengar har också gjort det möjligt för en grupp ryska pojkar att få bo i Sverige under somrarna och Robert har också haft del i att utveckla Vuollerims SK och Sveriges nordligast belägna kartingbana. Fonden ska, som det står på hemsidan, ge bidrag till privatpersoner, företag och organisationer för att främja individuell tillväxt.

- Det är stimulerande och nu har jag avsatt ytterligare några miljoner för att det här ska bli riktigt bra.

Fonden är en konsekvens av mötet med Annchristine Lundström och att de tillsammans startade en stiftelse, Verklighetens Center, som har blivit omdiskuterat och uppmärksammat i tv och tidningar.
- Det har spridits så mycket lögner. Att det skulle röra sig om en sekt och jag vet att det gick rykten bland andra golfspelare att jag betalar 30 procent av mina vinstpengar till stiftelsen, men det är totalt bullshit.

Om jag bara gör mitt…
I Vuollerim, tolv mil från Luleå, har han alltså ett fritidshus. Där och vid mötet en majdag 2003 med företagscoachen Annchristine Lundström kom vändningen.

- Jag började förstå att golfen och livet utanför banan inte går att separera. Om jag mår dåligt på banan, mår jag dåligt utanför och vice versa. Tidigare hade jag lagt mycket fokus på tekniken, men nu började jag inse att om jag kan lägga all fokus på at bara må bra räcker det.

Det har tagit sin tid, men Robert Karlsson märkte hur han förändrades i takt med samtalen med Annchristine Lundström som han i dag kallar sin livscoach.
- Tidigare satte jag en enorm press på mig själv. Nu kan jag slappna av även om det går åt skogen. Nytt slag, ny chans, det är vad som räknas.

Han konstaterar lugnt:
- Om jag gör det bra, då blir det bra. Det vet jag. Och då kommer resultaten. Jag har blivit vän med mig själv.

Sensationell jämnhet
Han har varit hemma i Sverige i några dagar och inte gjort annat än räknat pengar.
Nej då, det är minst av allt vad han har sysslat med. Även om det har varit fullt upp har Robert Karlsson njutit av sin ledighet och samtidigt sett fram emot Volvo Masters, tourfinalen på Valderrama, den här veckan. Han åker till Spanien som Europaetta och världssexa.

Tolv topp 10-placeringar och åtta topp 3-platser i år beskriver hans framfart. Konkurrenter och golfjournalister är imponerade över hans sensationella jämnhet och egentligen omöjliga facit. Golf som är en sådan psykologiskt behäftad sport..

1991 gjorde han som en exceptionell talang sin första säsong på Europatouren. Tekniken fanns där, likaså träningsviljan och även resultaten. Men också kraven på sig själv och djupdykningarna.
- Jag har slängt bort mycket energi på sådant som jag inte har kunnat påverka både på och utanför banan, medger Robert utan besvär när han tittar tillbaka.

Svarta ögonen borta
Alla tvivel och alla dystra tankar snärjde honom. 1996 var han på väg att sluta när han inte såg någon utväg. I dag är de svarta ögonen förbytta mot en glad uppsyn. Inte konstigt med så många miljoner på kontot, kan tyckas.

Men det är passionen till sporten som har drivit honom. Uppfödd 100 meter från fyrans green på Jättorps golfbana utanför Katrineholm. Pappan borrade hål i golvet i pojkrummet när Robert ville träna puttar. Som 13-åring hade han fem i handicap. Han blev självklar medlem i alla landslag. Robert har haft en till synes bestämd väg till golfkarriären.
Men det är först nu när han har en viss distans till golfen som han också kan njuta av att vara en stor del av sporten.

En trasig brandbil
När han då äntligen har ledigt några dagar ombokar han och flyttar intervjuer och möten för att kunna gå tre och en halv timme på Jättorp för att ge tips och idéer till förbättringar av banan. Han tänker inte ens på att han riskerar hälsan då han bara bär sommarkläder i höstrusket. Resebagaget från Portugal kom nämligen på omvägar.

Väl inne i värmen i föräldrahemmet berättar han öppet:
- Visst, det har hänt ett och annat. Jag är en annan i dag. En lyckligare person. Med fru och två barn. När man har gjort en mindre lyckad runda i Ryder Cup och Ceasar ringer och är ledsen över en trasig brandbil, då inser man att golf inte är allt här i livet.

Thomas Ejderhov

Fakta om Robert


Namn: Robert Karlsson, 39 år.
Yrke: En av Sveriges bästa golfspelare genom tiderna. Medlem i Katrineholms GK.
Familj: Gift med Ebba sedan 2003, barnen Thea, 7 år, och Ceasar, 4 år.
Bor: Lägenhet Monaco. Fritidshus i Vuollerim.
Bakgrund: Uppväxt intill golfbanan Jättorp i Katrineholm, där pappa Björn var greenkeeper. Proffs sedan 1991. På 466 tävlingar nio segrar, 14 andraplatser, 14 tredjeplatser, 48 övriga topp 10-placeringar, enligt Golfdata.
Inkomst: 105 miljoner kronor inspeladt, varav 35 i år. Därtill ersättningar från reklamuppdrag. Titleists utrustning ger ca två miljoner kronor årligen.
Meriter: Den svenske herrgolfare som vunnit flest europatourtävlingar, nio, och den som lyckats bäst i US Masters, med en åttondeplats i år.

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen