Elitidrott gynnar städer

Med framgångsrik idrott växer stan och gynnas bygden. Förvisso har det funnits sådana teorier tidigare, men nu är det bevisligen på det viset enligt ny forskning och som också påvisar sponsringens betydelse.

"Man vill flytta dit där det är bra tryck", hävdar Lars Behrenz, nationalekonom vid Växjö universitet.
Går det bra inom elitidrott går det bra för staden. Det är en forskargrupp vid Växjö universitet som har gjort en jämförelse mellan åtta svenska orter av samma karaktär och där det finns en högskola och en liknande näringsstruktur.

Högskola och bra näringsliv

När de sammanställde fakta visade resultatet att befolkningen ofta ökar när staden under en längre tid haft ett elitlag, synnerhet i fotboll eller ishockey. 

- Ett saftigt exempel är Halmstad. Sedan Halmstad BK gick upp i allsvenskan 1972 har befolkningen ökat med 18 000 invånare. Hässleholm som saknar elitidrott ökade samtidigt med 2 000 invånare, trots att städerna är väldigt lika i övrigt, säger Behrenz.

Han är verksam vid Växjö universitet och vill också påvisa vad som har hänt i hemstaden. Klubbens fotbollslag, Öster, kan ha haft en stor del i Växjös kraftiga befolkningsökning mellan 1968 och 2008 med 20 000 nya invånare.

Lars Behrenzs tar också Jönköping som ett exempel. HV71 hör till elitserien i ishockey sedan många år samtidigt som befolkningen har ökat och stan fått en allmän uppgång sedan 1985 då HV71 blev ett elitserielag. 16 000 nya invånare har tillkommit.

- Om man följer våra metoder så hade det varit lägre ökning om de inte gått upp, säger Lars Behrenz som ser en liknande tendens i Kalmar.

Idrotten smittar av sig

Just där får Lars Behrenz mothugg från miljöpartisten och kommunalrådet Jonas Löhnn som menar att han också är övertygad om att det är bra för Kalmar att Kalmar FF nu kan säkra SM-titeln, ”men lite sunt förnuft säger ju också att de är få som väljer att flytta till en plats för att de har ett lag i högsta serien i en idrott".

Men här ser Behrenz en koppling och presenterar den hypotesen att ett elitidrottslag skapar en god stadsstämning som smittar av sig på näringslivet. I samma takt växer nyföretagande, framtidstro och stolthet.

- Företag och studenter tänker på sådant när de ska välja stad. Kommunerna borde fundera lite på det när man pratar utveckling. Idrott är en viktig bit och inte bara ett nöje.

Lars Behrenz vill också framhålla att han är medveten om att andra faktorer påverkar en stads utveckling och dessutom ekonomin.

- En individ genererar ju kanske 100.000 i skatteintäkter. Gångar man det med några tusen blir det enorma belopp för en enskild kommun, säger Behrenz.
 

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen