Helsingborg Basket behöver en miljon

En klubb till. Först Malmö Redhawks, nu Helsingborgs Basket. Ekonomin är i fritt fall, lönerna uteblir och spelarna är fria att gå till andra klubbar. En skatteskuld på 200 000 kronor pressar klubben till det yttersta.

- Den ska vara betald under februari och här är det svårt att få uppskov, säger ordförande Elisabeth Brandel till Helsingborgs Dagblad.

Lagets storstjärna Johan Åkesson är kontaktad av flera klubbar. Klubben saknar inte bara 200 000 kronor till skatt, det finns ytterligare akuta fakturor.

Ändå har klubben gjort stora ekonomiska framsteg under 2008.
- 2007 gick med en miljon i förlust, skulderna var tre miljoner då vi tillträdde. Nu gör vi för första gången på länge ett nollresultat, säger Elisabeth Brandel.

Det har snålats in på allt. Det är bara att jämföra förlusten för 2007 på en miljon trots 6 miljoner i intäkter mot 2008-års nollresultat på 4,1 miljoner i intäkter. Att omsättningen har minskat med två miljoner kronor förklaras främst bero på 1,6 miljoner mindre i sponsorintäkter.

Men det finns ett tvång om att börja betala skulderna och nu hoppas klubben att kommunen ger ett borgenslån motsvarande en miljon.
- Vi har visat att vi är en sund förening, säger ordföranden Elisabeth Brandel och betonar vändningen med nya ekonomiska fakta.

Nu vill Helsingborgs Basket framför allt bli av med en skatteskuld på 200 000 kronor. Betalning ska ske nu i februari.
- Det är ligalaget som kostar pengar, men samtidigt är det ligalaget som är ryggraden i vår förening, säger Elisabeth Brandel till Helsingborgs Dagblad.

- Många ungdomar slutar då de kommer upp i den kritiska åldern kring 15 år. Här har ligalaget stor betydelse som inspirationskälla. Spelarna blir förebilder, får ungdomarna att fortsätta med basketen i stället för att hänga i Knutpunkten.
 

Först Nybro Vikings – och nu anrika Södertälje Sport med sju guld i mästarskölden. Det ekonomiska klimatet i Hockeyallsvenskan, HA, är allt bistrare. I Nybro samlade supporter och privata givare in fem miljoner på 12 dagar och jagade i väg konkursspöket.
På söndagskvällen vann Södertälje, 6-2, mot AIK på ett utsålt Johanneshov, 8 094 åskådare.  Då hade SSK:s klubbdirektör, Josef Boumedienne, på lördagen berättat för Länstidningen om ett omedelbart konkurshot. Ja i mailkonversation med kommunledningen vittnat om en mycket ansträngd situation och att han var högst osäker om likvida medel fanns för december-lönen till A-truppens spelare.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.