Zlatan tjänar 430 000 om dagen
Det är den franska fotbollstidningen France Football som har sammanställt en lista över över världens bäst betalda spelare. För att platsa där krävs att du tjänar över 100 miljoner årligen på din fotbollskonst.
Zlatan Ibrahimovic skrev på ett nytt kontrakt med Inter i fjol och och avsikten är att han ska bli kvar i klubben till och med 2013. Med 430 000 kronor om dagen räcker det bra till bilar, motorcyklar, hus och lite annat.
Dessutom är det ju så att ryktena om klubbyte avlöser varandra. Snacket om Real Madrid lär återkomma och den dagen det skulle bli aktuellt blir lönekuvertet bra mycket tjockare.
Det bör noteras i sammanhanget att Uefa vill införa ett lönetak i klubbarna. Undra vad de tycker i Milan om den saken. Tre av de främsta spelarna på listan hör till den klubben. Beckham, Ronaldinho och Kaka tjänar tillsammans 753 miljoner. Låt vara att en del kommer från reklamintäkter, men ändå…
Tränarligan har Chelsea som gemensam nämnare. Två före detta tränare toppar före den nuvarande coachen.
De bäst betalda spelarna:
1. David Beckham, Milan, 363 miljoner kronor.
2. Lionel Messi, Barcelona, 320.
3. Ronaldinho, Milan, 220
4. Cristiano Ronaldo, Man United, 205
5. Thierry Henry, Barcelona, 190
6. Kaká, Milan, 170
7. Zlatan Ibrahimovic, Inter, 156
8. Wayne Rooney, Man United, 151
9. Frank Lampard, Chelsea, 145
10. John Terry, Chelsea, 131
11. Fabio Cannavaro, Real Madrid, 129
12. Robinho, Man City, 128
13. Michael Ballack, Chelsea, 127
14. Steve Gerrard, Liverpool, 127
15. Didier Drogba, Chelsea, 120
16. Gianluigi Buffon, Juventus, 118
17. Alessandro Del Piero, Juventus, 116
18. Iker Casillas, Real Madrid, 114
19. Cesc Fàbregas, Arsenal, 112
20. Francesco Totti, Roma, 111
Tränare:
1. Luiz Felipe Scolari, ex-Chelsea, 140 miljoner kronor.
2. José Mourinho, Inter, 123.
3. Guus Hiddink, Ryssland/Chelsea, 101.
Källa: Tidningen France Football
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer succesivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















