Skatteverket granskar fotbollsstjärnor

Skatteverket har ögonen på Sveriges mest välbetalda fotbollsspelare. I en hemlig granskning har Skatteverket synat några elitklubbar. Nu tvingas Henrik Larsson i Helsingborg, samt AIK och tre spelare betala över 5 miljoner kronor.

Skattehärvan i IFK Göteborg innebar att Skatteverket kom klubbarna på spåren och efter ett beslut 2007 synas elitföreningarnas rutiner vid framför allt övergångar. I lika hög grad handlar det om att informera om att använda rätt rutiner. Granskningen ska fortsätta under hela 2009

Alla klubbar gjorde på ett likartat sätt

- Det verkar ha varit ganska vanligt att agentersättningarna har betalts på det här sättet, säger Rolf Nilsson, samordnare för Skatteverket i södra Sverige, till Sportbladet.

Gemensamt för Helsingborg och AIK är alltså sättet att betala nya spelare och deras agenter. I allsvenskan har klubbarna lyssnat till varandra och tillvägagångssättet känns igen från den ena till den andra klubben.

Henrik Larsson, 37, tvingas nu betala 818 308 kronor till Skatteverket som använder en skarp ton i svaret till honom.

- Med din erfarenhet gällande byte av klubb kan din underlåtenhet att inte nämna att HIF betalat agentarvodet inte anses ursäktligt, skriver Skatteverket som har tittar närmare på betalningarna när Henrik Larsson lämnade Barcelona för Helsingborg sommaren 2006.

Skatteverket accepterar inte

Han fick 9,4 miljoner kronor i en så kallad sign on-bonus från HIF som också betalade Rob Jansen, Larssons agent sedan flera år, 922 000 kronor med hänvisning till att Jansen representerat klubben i förhandlingarna med Larsson.

Skatteverket accepterar inte alls den versionen utan menar att de 922 000 är Henrik Larssons pengar och det innebär att han ska betala skatt på beloppet och HIF arbetsgivaravgifter.

Henrik Larsson har tidigare omprövat Skatteverkets beslut, men utan resultatet, annat än att myndigheten skärper tonen:

- Du har under lång tid varit professionell fotbollsspelare. Under din karriär har du bytt klubb ett antal gånger. Du måste därför vara väl förtrogen med det praktiska förfarandet vid en övergång till en ny klubb.

- Att Rob Jansen är din agent framgår av ett flertal tidigare angivna tidningsartiklar. Samma sak framgår även av ovan åberopad hemsida från Sport Promotion (Jansens företag).
Henrik Larsson kan överklaga beslutet till länsrätten i Malmö.

Skattemiljoner i AIK

AIK och flera av spelarna drabbas på samma sätt. Här rör det sig om totalt 4,3 miljoner kronor extra i skatter för felaktigt utbetalda ersättningar till spelaragenter, skriver Sportbladet.

Spelarna det gäller är Ivan Obolo, Lucas Valdemarin, Dulee Johnson och Khari Stephenson. Skatteverket menar att det är de som ska betala sin respektive agent, vilka avtal de än har.

I klartext – klubben betalar lön till spelarna som arvoderar agenten. Därmed uppstår löneskatt och även arbetsgivaravgift. Det är vad som saknas i här aktuella fallen. Att agenterna skickar fakturor till föreningarna bedöms vara fel och ett sätta att undgå pålagorna.

AIK Fotboll AB ska betala 2,4 miljoner kronor extra i skatter, men Annela Yderberg, vd i AIK, säger i Sportbladet: ”Eftersom Skatteverket bestämt att det ska vara på det här sättet nu så har vi ändrat våra rutiner. Men det var väldigt oklart tidigare vad som gällde och därför kommer vi överklaga skattebesluten. Om vi inte får rätt så löser vi det ekonomiska då”.

Ivan Obolo och Lucas Valdemarin får nu skattetillägg om dryga 800 000 kronor vardera. Agent vid övergången var agenten Christian Bragarnik. Khari Stephenson har ett krav om 229 827 kronor. Här var Patrik Mörk och Patrick McCabe agenter. Dulee Johnson ska betala 103 437 kronor i ytterligare skatt. Hans agent var M de Vos, Holland.

Dessutom är AIK ålagt att betala 1,7 miljoner kronor i arbetsgivaravgifter (för utbetalningarna till spelarna) och 700 000 kronor i mervärdesskatt (moms).

I AIK var reaktionen snabb och redan på onsdagen meddelade klubben att klubben ska överklaga Skatteverkets beslut. I ett pressmeddelande från  klubben står det att "AIK Fotboll AB delar inte Skatteverkets uppfattning och väljer att överklaga".

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.