Jätteskandal skakar Formel 1

Renault erkänner nu att man beordrade sin förare Nelson Piquet att krascha i ett lopp för att stallkamraten Fernando Alonso skulle få vinna. Ett sensationellt erkännande som fick följden att stallchefen Flavio Briatore och tekniske chefen Pat Symonds lämnar stallet.

Renault kommer alltså inte att bestrida anklagelserna om att Nelson Piquet Jr beordrades att krascha sin bil i Singapores GP förra året. Dessutom lämnar stallchefen Flavio Briatore och  Pat Symonds stallet omedelbart.

Det meddelar Renault i ett pressmeddelande i dag. Det har kallats Crashgate”, incidenten där Piquet Jr. är anklagad för att ha kraschat sin bil med flit för att hjälpa teamkamraten Fernando Alonso till segern i Singapore i fjol.


Det var sedan Nelson Piquet Jr. sparkats från teamet som uppgifterna om kraschen i Singapores GP i fjol läckte ut. Alonso gick in i depå först och strax efter depåstoppet kraschade Piquet på det ställe på banan där det skulle ta längst tid för personalen att frakta bort bilen. Spekulationerna har varit att Piquet gick med om krascha bilen mot ett löfte om att han skulle få fortsätta i stallet även under 2009.


I dag erkänner stallet. Renaults F1-team skriver i ett pressmeddelanade att man inte tänker bestrida uppgifterna och att stallchefen Flavio Briatore och tekniske chefen Pat Symonds slutar. Stallet skriver också att man inte tänker göra fler uttalande innan förhöret hos det internationella bilsportförbundet FIA, ägt rum i Paris  på måndag.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen