Miljardspelet Champions League

Under de senaste sex åren har de engelska klubbarna tjänat 160 miljoner euro i snitt på medverkan i Champions League. Bakom vinsterna står Chelsea, Manchester United, Arsenal och Liverpool i tur och ordning. Totalt genererar CL tre miljarder euro under de här sex åren.

Det handlar alltså om pengar som klubbarna får från Uefa, det europeiska fotbollsförbundet, Uefa. Nu har det Italienbaserade konsultföretaget StageUp sammanfattat utbetalningarna och enligt nyhetsbyrån Reuters dominerar de engelska klubbarna Champions League och har intäkter om totalt 1,7 miljarder kronor de senaste sex säsongerna.

Uefa betalar ut pengarna som till hälften är resultatbaserad och till andra hälften pengar som kommer via försäljning av nationella tv-intäkter. Det är välkomna miljoner till klubbarna som också hämtar hem pengar via biljett- och souvenirförsäljning.

- Vår undersökning visar att goda intentioner att dela inkomster, som i Premier League, inte förhindrar att ett fåtal klubbar är de enda vinnarna, säger StageUp:s ordförande Giovanni Palazzi till Reuters, enligt DN.

England dominerar tack vare sin den ledande kvartetten, men den spanska armadan är på frammarsch. Den leds givetvis av Barcelona och Real Madrid, men under de senaste sex åren har ytterligare åtta spanska lag nått Champions League.

Årets resultatbaserade prispengar i Champions League:
Inom parentes fjolårets siffror.
Gruppspel: 7,1 miljoner euro (3)
Segermatch i gruppspel: 800.000 (600.000), oavgjord match: 400.000 (300.000)
Åttondelsfinal: 3 (2,2)
Kvartsfinal: 3,3 (2,5)
Semifinal: 4,2 (3)
Finalförlorare: 5,5 (4)
Finalvinnare: 9 (7)
Fakta: DN - Reuters.

Fakta

Här är de fotbollsklubbarna som har tjänat mest (i miljoner euro 2003-2009) i Champions League:
1. Chelsea (6 säsonger) 183.7 (30.9 senaste säsongen)
2. Man United (6) 170.7 (38.2)
3. Arsenal (6) 155.8 (26.7)
4. Lyon (6) 138.8 (23.6)
5. Liverpool (5) 130.7 (23.1)
6. Milan (5) 130.3 7 ( – )
7. Barcelona (5) 128.6 (30.9)
8. Inter (6) 125.7 (28.2)
9. Bayern München (5) 120.9 (34.5)
10. PSV Eindhoven (6) 120.5 (25.5)
Sammanlagt har tre miljarder euro delats ut under de senaste sex åren till 70 klubbar, enligt StageUps granskning.

Efter magplasket med Huski Chocolate, och konkurs för ägarbolaget Kvalitena, tar Hammarby fotboll ny sats och presenterar fintech-bolaget Revolut som ny huvudsponsor.

Avtalet med Huski/Kvalitena bröts och totalt saknades 14 miljoner kronor som i bokslutet för 2025 skrevs ned till noll kronor.

-Det svider, men vi hoppas att konkursprocessen ska leda till att vi till slut får våra pengar,  meddelar ordförande Mattias Frii.

Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.

En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025  ökat sitt publiksnitt.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen