Så straffas idrotten av nya skatter
De två statliga utredningar, som presenterats i år, handlar om moms och inkomstskatter. För svensk idrott innebär förslagen i korthet att:
• Idrottsföreningar måste betala inkomstskatt för intäkter från till exempel reklam och sponsring, lotterier, uthyrning, servering och försäljning av varor och tjänster.
Krångligare och dyrare
• Idrottsföreningar måste redovisa 25 procent moms på samma intäkter förutom lotterier. Föreningar som har en momspliktig omsättning på mindre än 250 000 kronor per år behöver inte redovisa moms.
• Idrottsföreningar måste betala 25 procent moms när de hyr lokaler och anläggningar hela tiden under en längre period. Lokaler och anläggningar som hyrs per timme är fortfarande momsbefriade.
Om förslagen, som de ser ut nu, går igenom blir det både krångligare och dyrare att driva ideella föreningar. När föreningarna genom en uträkningsmall vid RF har undersökt hur förslagen slår mot dem, berättar en majoritet att de kommer få ökade kostnader. Även en mindre ökning kan få konsekvenser för verksamheten.
400 kr mer i medlemsavgift
- Vi får drygt 10 000 kronor i hyresmoms. Det kanske inte låter särskilt mycket, men för att få igen pengarna måste vi höja medlemsavgiften med 400 kronor, säger Hans Wahl, ordförande i Ystads Fäktklubb.
Många föreningar undrar hur de ska klara av administrationen i framtiden. Föreningskassör eller ekonomiansvarig har redan idag ett inte helt okomplicerat jobb och oron för hur de ska kunna redovisa sina intäkter och utgifter är stor.
- Det blir krångligare administration som också kommer att öka risken för fusk i olika former. Den administration vi gör idag är redan omfattande, och viljan att engagera sig i föreningsstyrelser kommer naturligtvis att bli ännu mindre än den är idag. Just kassörsbiten är en tung post som det är speciellt svårt att hitta människor till, säger Anders Tjusberg, kassör i den nybildade och hårdsatsande damfotbollsföreningen Telge United FF i Södertälje.
Det här sker hos föreningarna
Så här påverkar skatte- och momsförslagen tre idrottsföreningar:
IFK Bergvik
IFK Bergvik är en flersektionsförening på glesbygden några mil utanför Söderhamn. Föreningen har cirka 1 000 medlemmar och fyller en stor social funktion på hemorten, bland annat genom de återkommande logdanser som den arrangerar. På grund av intäkterna från logdanserna kommer utredningsförslagen att slå hårt mot IFK Bergvik.
Inkomstskatt
Skattepliktiga intäkter: 1 803 047
Avdragsgilla kostnader: 1 179 916
Ny skatt enligt utredningsförslaget: 87 363
Moms
Momspliktiga intäkter: 1 736 922
Avdragsgilla kostnader: 1 162 111
Nya moms enligt utredningsförslaget: 114 962
Hyresmoms: Ingen
Total ny kostnad enligt utredningsförslagen: 202 325
Ystads Fäktklubb
Ystad Fäktklubb är en liten förening med ett 50-tal aktiva medlemmar och en årlig omsättning på knappt 150 000 kronor. Men den hyr en fäktlokal och drabbas därför av den föreslagna hyresmomsen.
Inkomstskatt
Skattepliktiga intäkter: 19 500
Avdragsgilla kostnader: 1 690
Nya skatt enligt utredningsförslaget: 0
Moms
Momspliktiga intäkter: 19 500
Avdragsgilla kostnader: 1 690
Ny moms enligt utredningsförslaget: 0
Hyresmoms: 10 500
Total ny kostnad enligt utredningsförslagen: 10 500
Tegs SK
Tegs SK är en större idrottsförening i Umeå, bildad 1898. Den har fem sektioner, men huvudidrotterna är fotboll och ishockey. Båda representationslagen spelar i div 2. Den totala omsättningen är knappt fyra miljoner kronor per år.
Inkomstskatt
Skattepliktiga intäkter: 1 281 261
Avdragsgilla kostnader: 382 380
Ny skatt enligt utredningsförslaget: 47 084
Moms
Momspliktiga intäkter: 789 649
Avdragsgilla kostnader: 233 788
Ny moms enligt utredningsförslaget: 111 172
Hyresmoms: 27 350
Total ny kostnad enligt utredningsförslagen: 185 606
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















