Kungafixaren bygger nytt stall
Nicklas Wiberg, svensk rekordhållare i tiokamp och stort hopp inför OS i London 2012 ingår nu i Team Wiestål.
Tanken är att samla några av Sveriges mest lovande idrottsutövare, med målet att möjliggöra fortsatta elitsatsningar. Bakom satsningen står Kay Wiestål tillsammans med *tivity, en kommuni¬kationsbyrå verksam inom varumärkesaktivering och sports marketing. Ett företag som har varit verksamt sedan 2002. Några av de varumärken som *tivity arbetar med i dag är AXA, Leksands Knäckebröd, Milko, Honda, SCR och City Gross.
Nicklas Wiberg, som är 25 år gammal, slog under 2009 Henrik Dagårds 15 år gamla svenska rekord i tiokamp. Detta skedde vid VM i Berlin där han blev sjua. Nu siktar han mot Hypo Meeting i Österrike samt EM i Barcelona. Nicklas största fokus är dock OS i London 2012 där målet är en medalj.
Nu ska Nicklas representeras av Kay Wiestål och Peter Hultqvist mot näringsliv och tilltänkta partners. Nicklas kommer även att få ta del av råd och stöd av de mer etablerade idrottsutövare som är kopplade till Team Wiestål, bland annat Anna Carin Olofsson, Magdalena Forsberg och Joakim Haeggman.
- Nu kan jag fokusera till 100 procent på det som är viktigt; träning, kost och mental styrka, menar Nicklas Wiberg.
Nicklas har fått en första ny sponsor i ASICS för de kommande tre åren.
Mest lästa just nu
Mjällbys genombrott i svensk fotboll är inte fullt så överraskande som det kan tyckas.Nu framkommer att klubben årligen har förbättrat resurserna sedan 2017 och stärkt sin ekonomi.
I dag säger Magnus Emeus, klubbens ordförande:
– Vi hade ett eget kapital som var minus 4,5 miljoner 2016. Men 2021 hade det förbytts till ett plus på 15 miljoner och nu har vi byggt ett eget kapital på 46 miljoner.
Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.
I samband med att Strawberry Arena har ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.
Tre svenska golfspelare är aktuella, men i olika skeden av sitt umgänge med den därlilla vita bollen.
Henrik Stenson går nu ut och medger att han fick en halv miljard kronor för att byta till omdiskuterade LIV-touren, men sportsligt går det mindre bra
Alex Norén funderar på vad som hände i sista avgörande tävlingen. Han höll på att ta steget till översta världseliten, men snubblade och missar PGA-slutspelet.
Ludvig Åberg kan däremot se fram emot tourfinalen i Atlanta där vinnaren belönas med ofattbara tio miljoner dollar (100 miljoner), men han har haften vacklande form.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Hon tog emot Guldskölden ovh hyllades som årets kvinnliga programledare för ett par dagar sedan. På tisdagen fick Karin Frick huvudrollen igen Hon är utvald som ny programledare i Mästarnas mästare och ska ersätta en person som har blivit mycket uppskattad av tittarna. Micke Leijnegard. har i 17 år varit den trygga rösten med intensiv närvaro i SVT:s folkkära program Plötsligt flyttas han åt sidan… Och bakomvarande skäl vill inte SVT:s ledning prata högt om.
Efter 18 NHL-säsonger är Nicklas "hemma" igen Efter 18 säsongers spel i NHL är Nicklas Bäckström, 38 år i november klar för spel i moderklubben Brynäs. Han spelade sin senaste NHL-match med Washington Capitals hösten 2023, men har sedan haft stora höftproblem och har efter flera operationer inte spelat sedan dess.
I ett uttalande på Brynäs hemsida skriver Bäckström:
-Nu kör vi, jag har alltid känt att jag någon gång skulle vilja representera Brynäs igen. Jag har länge haft en stor drivkraft att få återvända. Efter att kört rehab och vart borta från spel i nästan två år så känner jag mig nu väldigt laddad och full av energi,.