Mutskandal med känd idrottsledare
Reportrarna Janne Josefsson och Nils Hanson rullar upp en smutsig historia, där en tjänsteman på kommunala Familjebostäder i Göteborg två gånger har anklagats för att ha tagit emot mutor av Stefan Allbäck.
Rivieran och lyxmiddagar
Uppgifter gör gällande att de kommunala tjänstemännen bodde gratis på Franska rivieran, åt lyxmiddagar i Göteborg och fick sina privata hus renoverade av den välkända byggherren.
Samtidigt godkände de fakturor på flera miljoner.
Uppgifterna om en mutskandal kom till kommunens kännedom, men det blev aldrig någon utredning, avslöjar "Uppdrag granskning".
När Janne Josefsson försökte ställa frågor jagades han ut av inhyrda vakter. Något som filmades med dold kamera.
"Gangstermetoder"
- Rena gangstermetoder, säger programledaren.
I programmet påvisas dubbla fakturor för samma projekt som en tjänsteman har ansvarat för. Beloppen ska också var rejält förstorade och totalt handlar det om flera miljoner.
I programmet hävdades också att Stefan Allbäck lät firman göra jobb i en familjemedlems villaträdgård och kostnaden sattes upp på kommunens konto.
Stefan Allbäck nekar till anklagelserna och ville inte heller intervjuas av Uppdrag granskning. Han har sänt ett brev till redaktionen där tillbakavisar alla anklagelser punkt för punkt.
Överåklagare Gunnar Stetler, chef för Riksenheten som handlägger misstankar om mutor, bestickning och liknande brott, ska nu syna fallet.
Mest lästa just nu
Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















