Mutskandal med känd idrottsledare

Stefan Allbäck, mångårig ledare och före detta spelare i Örgryte, har via privata relationer med tjänstemän i Göteborg skott sig på skattebetalarnas bekostnad, hävdades i onsdagens Uppdrag Granskning i SVT.

Reportrarna Janne Josefsson och Nils Hanson rullar upp en smutsig historia, där en tjänsteman på kommunala Familjebostäder i Göteborg två gånger har anklagats för att ha tagit emot mutor av Stefan Allbäck.

Rivieran och lyxmiddagar

Uppgifter gör gällande att de kommunala tjänstemännen bodde gratis på Franska rivieran, åt lyxmiddagar i Göteborg och fick sina privata hus renoverade av den välkända byggherren.

Samtidigt godkände de fakturor på flera miljoner.

Uppgifterna om en mutskandal kom till kommunens kännedom, men det blev aldrig någon utredning, avslöjar "Uppdrag granskning".

När Janne Josefsson försökte ställa frågor jagades han ut av inhyrda vakter. Något som filmades med dold kamera.

"Gangstermetoder"

- Rena gangstermetoder, säger programledaren. 

I programmet påvisas dubbla fakturor för samma projekt som en tjänsteman har ansvarat för. Beloppen ska också var rejält förstorade och totalt handlar det om flera miljoner.

I programmet hävdades också att Stefan Allbäck lät firman göra jobb i en familjemedlems villaträdgård och kostnaden sattes upp på kommunens konto.

Stefan Allbäck nekar till anklagelserna och ville inte heller intervjuas av Uppdrag granskning. Han har sänt ett brev till redaktionen där tillbakavisar alla anklagelser punkt för punkt.

Överåklagare Gunnar Stetler, chef för Riksenheten som handlägger misstankar om mutor, bestickning och liknande brott, ska nu syna fallet.

Läs mera


Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

 VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof.  Senast  Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.

På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is.  VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år,  uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist. 

 Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.